Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


20:50, 25 Nisan 2018 Çarşamba
Güncelleme: 01:19, 12 Kasım 2017 Pazar

  • Paylaş
IKBY'deki Türkmen okullarında başarılı öğrencilere ödül
IKBY'deki Türkmen okullarında başarılı öğrencilere ödül

IKBY’de yeni eğitim yılının başlaması münasebetiyle geçen yıl Türkmen okullarından mezun olan başarılı öğrenciler, Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği tarafından ödüllendirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yeni eğitim yılının başlaması münasebetiyle geçen yıl başarılı olan öğrencileri ödüllendirdi.

Erbil kentindeki Medya Konferans Salonu'nda düzenlenen ödül törenine, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf, Türkmen öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerin yanı sıra öğrenci yakınları katıldı. Törende ilk, orta, lise ve lisans düzeyinde derece ile mezun olan öğrencilere plaket ve hediye verildi.

Açılışta konuşan ITC Milletvekili Maruf, Türkmen okullarında okuyan öğrencilere verilen destekle gelecekte Türkmenleri koruyacak, kollayacak yerlere gelen bireylerin yetişmesini sağlamayı amaçladıklarını belirterek şöyle devam etti:

"Erbil'de bulunan Türkmen okullarından mezun olan başarılı öğrencileri ödüllendirmek ve manevi bir destekte bulunmak için böyle bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Amacımız Türkmen okullarının, sahipsiz ve yalnız olmadığını göstermek, Türkmen kurum ve kuruluşlarının onların arkasında olduğunu göstermektir."

Kendisinin de Türkiye’nin sağladığı bursla okuma şansı yakaladığını hatırlatan Maruf, şunları söyledi:

"Bu bölgedeki Türkmen okulları olarak hükümetten ve devletten yeteri kadar destek görmüyoruz ve hizmetlerde aksaklıklar yaşanıyor. Bu yüzden biz de gerek siyasetçiler gerekse sivil toplum çalışanları olarak onların ihtiyaçlarını gidermek ve eksiklerini tamamlamaları için çabalıyoruz, çabalamaya da devam edeceğiz. Ayrıca başta Türkiye olmak üzere yurtdışındaki okullarda eğitim almalarını sağlamak için elimizden gelen desteği vereceğiz" dedi.

Erbil merkezli Selahaddin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye'de Uludağ Üniversitesinde yüksek lisansa başlayan Zehra Essa isimli Türkmen öğrenci, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra memleketi Erbil'e geri dönüp bir akademisyen olarak milletine ve Türk diline hizmet etmeyi hayal ettiğini anlattı.

Etkinlik, başarılı öğrencilere plaketlerinin verilmesinden sonra Türkmen öğrencilerden oluşan grubun müzik ve halay gösterisi ile son buldu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş