Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:05, 24 Mayıs 2018 Perşembe
Güncelleme: 11:42, 25 Ocak 2018 Perşembe

  • Paylaş
DEAŞ'tan kurtarılan Musul'da savaşın izleri siliniyor
DEAŞ'tan kurtarılan Musul'da savaşın izleri siliniyor

Irak ordu güçleri tarafından DEAŞ'tan kurtarılan Musul'da, çalışmalara rağmen savaşın izlerinin silinmesinin uzun zaman alacağı belirtiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordu güçleri tarafından DEAŞ'tan kurtarılan Musul kentindeki enkaz kaldırma ve temizleme çalışmaları devam ediyor. 

Musul kent merkezinin batı yakasında, birçok bina ve evin, DEAŞ ile Irak ordusu arasında yaşanan şiddetli çatışmalardan dolayı yıkıldığı görülüyor.

İş makineleri, sokak ve caddelerdeki enkazları kaldırıyor. Hala birçok duvarda bomba veya mermi izlerine rastlamak mümkün.

Kentte savaşın izlerinin silinmesinin uzun zaman alacağı belirtiliyor. Ağır bombardımanlar sonucu yerle bir olmuş bina enkazları görenleri ürkütürken, kentin altyapı ve enerji hatları da tam olarak çalışmıyor. Hala bazı mahalleleri bir hayalet kenti andıran Musul'un yeniden imarı için milyonlarca dolara ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

Şehir harap halde olsa da can güvenliğinin sağlanması ve kısmen elektrik verilmesi nedeniyle kamplarda kalmak istemeyen aileler, evlerine dönüyor. Bu aileler, kendi imkanları ve hükümetin verdiği destekle evlerini onarıyor.

Batı yakasındaki "Musul Cedid" Mahallesi sakinlerinden 28 yaşındaki Mecid Said, Musul Belediyesi tarafından yürütülen enkaz kaldırma çalışmasında işçi olarak çalıştığını söyledi.

"EVİMİZİ BIRAKIP KAÇMAK ZORUNDA KALDIK"

Operasyonun bitmesinin ardından kente dönüp çalışmaya başlayan Said, yaptığı açıklamada, "Savaş başladığında ailem ile mecburen evimizi bırakıp kaçmak zorunda kaldık. Birkaç ay kamplarda yaşadık, evimiz doğu yakasında yer alıyor. Allah'a şükürler olsun yıkılmadı, bazı küçük hasarları var ancak onları da yavaş yavaş onarıyoruz." dedi.

"Hükümet sahip çıkarsa Musul'un birgün eskisinden daha güzel günlere kavuşacağına inanıyorum." diyen Said, şöyle konuştu:

"Belediye ve vatandaşlar, hep birlikte şehirde temizlik işlerini sürdürüyor. İnsanların psikolojisi eskisine göre daha iyi. Musullular, özellikle devletin vereceği maddi destekle zararlarını giderirlerse kentimizin eski günlerine kavuşacağını ve hatta daha da iyi olacağını düşünüyorum. İnsanların evleri bombalarla başlarına yıkıldı ölenler, yaralananlar, sakatlananlar oldu, o yüzden daha fazla yardımların gelmesi gerekiyor."

Savaş sırasında terör örgütü tarafından binalara yerleştirilmiş patlayıcı maddelerin olma riskine karşı, birçok bölgeye sivillerin girişine izin verilmiyor. Ancak tüm bu tehlikelere rağmen, binaların enkazlarından topladıkları hurdalarla günlük nafakalarını çıkaran işçiler, gizlice bu bölgelere giriyor.

Dicle Nehri üzerinde bulunan beş köprünün savaş sırasında havaya uçurulması nedeniyle kentin iki yakası arasındaki ulaşım, halihazırda geçici olarak inşa edilen demir köprülerde tek yönlü olarak sağlanıyor. Hükümet tarafından ek olarak yeni demir köprüler ise inşa edilmeye devam ediyor.İlgili Konular DEAŞ Musul
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş