Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:54, 19 Haziran 2018 Salı
07:48, 05 Haziran 2018 Salı

  • Paylaş
Irak'tan Ilısu Barajı'ndaki su tutmayı tekrar erteleme talebi
Irak'tan Ilısu Barajı'ndaki su tutmayı tekrar erteleme talebi

Mart ayında planlanan ve Irak'ın talebi ile Haziran'a ertelenen Mardin'deki Ilısu Barajı'nın kapaklarının 2 gün önce kapatılmasının ardından Irak'tan bir heyetin su tutma işlemini bir kez dah ertelenmesini talep edeceği belirtildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Meclisi, Ankara'ya mesaj göndererek Ilısu Barajı'ndaki su tutma işleminin yeniden ertelenmesini isteyecek.

euronews'den Kerem Congar'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Vekili Hammam Hammoudi yaptığı açıklamada, konunun acil olduğunu ve anlaşma sağlanması için Türkiye'ye heyet göndereceklerini belirtti.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında Ilısu Barajı'ndaki su tutma işlemleri için Derivasyon Tüneli-1'in giriş kapağını iki gün önce kapatmıştı.

Irak Su İşleri Bakanı Hassan al-Janabi, Türkiye'nin Dicle Nehri konusunda yapılan ikili koordinasyon anlaşmasını Ilısı Barajı'nı doldurarak ihlal ettiğini öne sürdü.

Bağdat ise ülkenin bazı bölgelerinde su sıkıntısı yaşandığı için böyle bir önlem almak zorunda olduklarını belirtti.

Toplam maliyeti 8,5 milyar lira olan, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajlar kategorisinde, gövde hacmi ve kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajı olan Ilısu'nun ülke ekonomisine senelik 1,5 milyar lira katkı sağlaması bekleniyor.

Mart ayında başlaması gereken su tutma işlemi Irak Başbakanı Hayder Ebadi'nin isteği üzerine daha önceden Haziran ayına ertelenmişti. Ana gövdesi Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Ilısu Köyü'nde olan Ilısı Barajı su tutmaya başladığında Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesini de su altında bırakacak.İlgili Konular Ilısu Barajı ırak
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş