Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:55, 19 Haziran 2018 Salı
17:52, 06 Haziran 2018 Çarşamba

  • Paylaş
IKBY PKK'nın Irak'taki varlığından şikayetçi
IKBY PKK'nın Irak'taki varlığından şikayetçi

IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki varlığı nedeniyle bölgenin zarar gördüğünü söyledi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki varlığı nedeniyle bölgenin zarar gördüğünü belirterek, "PKK’nın varlığı nedeniyle 300’den fazla köye hizmet götürülemiyor." dedi.

Dizayi, Erbil'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonuna ilişkin, "PKK’nın varlığı sınır bölgelerinin istikrarsızlığına sebep olmaktadır. PKK’nın bölgede etkinlik göstermesi nedeniyle 300’den fazla köye hizmet götürülemiyor." diye konuştu.

Örgütün bölgedeki eylemlerinin TSK’nin Irak topraklarında operasyon yapmasına yol açtığını ifade eden Dizayi, bu nedenle IKBY hükümeti olarak sınır bölgelerinin tekrar istikrara kavuşması için çatışmaların bir an önce bitmesinden yana olduklarını söyledi.

"SİNCAR'DA FAALİYET GÖSTEREN HER TÜRLÜ MİLİS GÜCÜNE KARŞIYIZ"

Dizayi, Musul vilayetine bağlı Sincar ilçesinde dün Haşdi Şabi ile PKK’ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları arasında çıkan çatışmayı hatırlatarak, "Sincar’da faaliyet gösteren her türlü milis güce karşıyız ve bunları kabul etmemiz mümkün değil." şeklinde konuştu.

İran’ın Küçük Zap Suyu'nu kısmen kesmesi sonucu Irak’ın Süleymaniye vilayetindeki Kaladze ilçesinde meydana gelen su sorununa ilişkin de açıklamada bulunan Dizayi, "İran’ın Irak’la yaptığı su anlaşmalarını dikkate alarak bunlara uymasını istiyoruz. Uluslararası yasalar çerçevesindeki anlaşmaların da yerine getirilmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.İlgili Konular pkk IKBY Sefin Dizayi
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş