Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:47, 22 Haziran 2018 Cuma
16:08, 02 Şubat 2011 Çarşamba

  • Paylaş
Ucuz saatler cilt kanseri yapıyor
Ucuz saatler cilt kanseri yapıyor

Çin\'den getirilen hurda metalden yapılan 3-5 liralık metal ve plastik saatler cilt kanseri vakalarını artırıyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Türkiye'de ucuz ürün satışları ile adından sık sık bahsettiren Çin, tekstil ve giyim sektöründen sonra ev eşyaları ile saat sektörünü de etkilemeye başladı.

Çin'den getirilen 3-5 liralık metal ve plastik saatler Türkiye'nin birçok illerinde büyük pazar bulurken, özellikle Doğu ve Güneydoğu'da en çok tutulan saat durumunda. Cep telefonundan sonra saat satışlarında gözle görülür bir azalmanın olduğunu belirten saatçi İmam Çiftçi, buna karşılık Çin'den getirilen 5 liralık saatlerin satışlarında yüzde 40-50'lere varan artış olduğunu söyledi.

Çin saatlerinin görünüm açısından son derece güzel olduğunu vurgulayan Çiftçi, "Ancak bu saatleri takanlar iki ay sonra kollarındaki alerjiden dolayı doktora gidiyor. Doktorun koyduğu teşhis ise kullandığı kalitesiz saatten oluyor. Biz bunu çok yaşadık ve tanık olduk." dedi.

44 yıldır saatçilik yapan İmam Çiftçi, plastik saatlerin piyasaya çıkmasıyla birlikte saat tamirciliğinin tarihe karıştığını belirterek şunları söyledi: "Bu saatler piyasada satılmaya başladıktan sonra saat tamirciliği tamamen bitme durumuna geldi. Çünkü insanlar 5 milyon lira verip saat tamiri yaptırmaktansa 5 milyon lira verip yenisini almayı yeğliyor. Ama bunun sağlıksız ve kalitesi olduğunu bilmiyor."

ÜNLÜ MARKALARIN SATIŞLARINA ENGEL OLUYOR

Öte yandan, Çin'den getirilen ucuz saatlerin dünyaca ünlü saat markalarını tehdit ettiği ifade ediliyor. İsviçre, Japonya ve İtalya gibi ülkenin ünlü saatlerinin Türkiye'deki pazar payının Çin saatleri ile başının belada olduğunu belirten Gaziantep Saatçiler Odası Başkanı Dursun Kınacı, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda 8-10 sene sonra Çin saatlerinin tehdit boyutunun büyüyeceği görüşünü savunuyor.

Piyasada satılan 5-10 TL'lik Çin saatlerinin ünlü markaların satışlarını durdurma noktasına geldiğini anlatan Kınacı, Royal Cristan, Casio, Citizen, Orıent, Sekio, Rado, Loncin ve Omega gibi saat markalarının satışlarında düşüş olduğunu bildirdi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş