Malülen emeklilikte yeni düzenleme | İşçi-Memur-Emekli | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:10, 18 Haziran 2018 Pazartesi
11:26, 16 Mart 2013 Cumartesi

  • Paylaş
Malülen emeklilikte yeni düzenleme

Malülen emeklilik sisteminde yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre artık şeker hastaları ile böbrek hastaları da malülen emekli olabilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maluliyet Tespit Yönetmeliği değişiyor. Özellikle böbrek hastalarını sevindirecek yeni düzenlemede nakisonrası da maluliyet devam edecek. Şeker hastalığı, tüberküloz ve sara gibi pek çok kronik hastalık da artık maluliyet kapsamına alınacak. Böbrek hastalarının 'emekliliğim yanar' diyerek nakiolmak istememeleri de bitiyor...

GeneSağlık Sigortası'nın devreye girmesiyle sağlık sunumunda  vatandaşların lehine getirilen düzenlemelere bir yenisi daha ekleniyor.  1970 yılında  uygulamaya konulan Maluliyet Tespit Yönetmeliği sibaştan değiştiriliyor. Özellikle böbrek hastalarına sıkıntı olan nakisonrası maluliyet hakkının geri alınması durumu ortadan kaldırılıyor.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre yeni düzenlemede şunlar olacak:

MALULİYET SÜRECEK

Kalp, akciğer, karaciğer ve bağırsak nakli gibi hayati organ nakilleri sonrasına, maluliyet hakkı getiriliyor.
Mevcut düzenlemede kişinin iş göremez raporu alması gerekiyordu.

Yeni düzenlemede özellikle böbrek hastalarının büyük şikâyetlerine neden olan nakisonrası maluliyetin sona ermesi durumu ortadan kaldırılıyor.

Artık bu durumdaki kişiler nakiolsa bile malulen emekli olma durumları ortadan kalkmayacak.
Öte yandan böbrek hastalarının malulen emekli olabilmek amacıyla, gereğinden fazla diyalize girerek böbreklerini saf dışı bırakmalarının önüne geçiliyor.

Maluliyetleri kolaylaşıyor. (Böbrek süzme hızının alt sınırı 15'den 30'a çıkartılıyor)

SARA'YI DA KAPSIYOR

Pek çok vatandaşımızı rahatlatacağını belirten yetkililer yeni düzenlemede ayrıca daha önce olmayan tedaviye dirençli tüberküloz (bulaşıcı verem) hastalarına maluliyet hakkı getirileceğini belirttiler. Düzenlemede ayrıca kişisebakımını yapamayacak, zorunlu ihtiyaçlarını gideremeyecek Romatizmave Nörolojik hastalara da maluliyet hakkı getirileceği öğrenildi. (Örnek; Tek tarafı felçliler, sara hastaları, spastik çocuklar, otizm gibi. Bu hastalar şu anda malusayılmıyorlar)

"BÖBREK SANCISI BİTİYOR"

Mevcut sistemde, diyaliz hastası olup da malulen emekli olanlar, böbrek nakli olunca 'malullük durumu' ortadan kalkmış sayılıyordu. Nakilistesine girmeyen diyaliz hastalarının büyük çoğunluğu, sadece 'emeklilik korkusu' yüzünden diyaliz makinasına bağlı bir hayat sürmeyi seçiyordu...

ŞEKERE DE MALULİYET MÜJDESİ

Şeker hastalığından dolayı 3 veya daha fazla komplikasyonu (orta ve ileri düzeyde organ rahatsızlığı) olanlara malulen emekli hakkı geliyor. Mevcut düzenlemede bu durumdaki hastaların her hangi bir işte çalışması fiilen mümkün olmamasına rağmen malüsayılmıyorlardı. Birden fazla hastalığı olup çalışamaz durumda olan kişilere hastanın genedurumunun değerlendirilmesi sonucunda çalışamaz durumda olduğu görülürse bu kişilere maluliyet maaşı bağlama imkanı getiriliyor.

Diyalize girip nakiolmayan 70 bin hasta!

Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve SosyaYardımlaşma Derneği GeneBaşkanı Vahap Acar, Türkiye'de böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren 70 bin hasta olduğunu, her yıbu rakamın yüzde 12 arttığını belirtmişti. Böbrek rahatsızlığı bulunan her hastanın haftada 3 kez en az 4'er saat diyalize bağlanmak zorunda olduğunu belirten Acar, diyalize 10 gün girmeyen bir hastanın hayatını kaybedebileceğini anlatmış, diyalize giren bir hastanın devlete yılda 60 bin lira maliyeti olduğunu, 70 bin diyaliz hastasının ise yıllık maliyetinin 4 milyar 200 milyon lirayı bulduğuna dikkat çekmişti.

Naki istemiyorlar

Bu hastalığa yakalananların yüzde 90'ına özürlü raporu verilip, emekli edildiğini belirten Acar, yıllarca emekli maaşını alıp her türlü sosyahaklardan istifade eden diyaliz hastasının, yıllar sonra böbrek nakli olduğunda ise emeklilik hakkının elinden alındığından dert yanmıştı.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
emeklilik
mehmet
benim sigorta girişim 2001 1996 da kaza geçirdim ayağımdan özürlüyüm 3600 prim var bu yasadan yararlanabilirmiyim
07/09/2013, 13:15
bende yararlanabilecekmiyim
erkan çatmakaş
benim tam 7315 ödenmiş pirim günüm var fakat yasa gereği 2020 yi bekliyorum aynı zamanda diyabet hastasıyım raporlarım mevcut bu çıkacak yasadan bende faydalanabilecekmiyim bilgilendirirseniz minattar kalırım çünkü şu an işsizim gerçekten paraya çok ihtiyacım var [email protected] teşekkür ederim
02/08/2013, 16:27
malulüyet
soner
slm ben şeker hastasıyım ğünde 4 kez insilün kullanıyorum tıp 1 ri artı böbreklerimden de rahatsızım artı ğözdende rahat sızım artı hiper tansıyon var bende bu yasadan yararlanırmıyım istege bağlı sikorta yatırıyorum toplam gün sayım şuan 2030 günüm var bana da acıklayın bende yararlana bilir miyim bu yasadan lütfen cevap yazın saygılarım la
08/05/2013, 22:37
haber kaynağı
ismail
haberin kaynağı nedir? resmi bir açıklama var mı? her yerde bu haber var ama resmiyette bir şey yok.
19/04/2013, 15:29