Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


14:25, 26 Nisan 2018 Perşembe
12:17, 28 Aralık 2017 Perşembe

  • Paylaş
Azerbaycan'dan AGİT'e çözüm çağrısı
Azerbaycan'dan AGİT'e çözüm çağrısı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hacıyev, "AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkelerden, BMGK kararlarının uygulanmasına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeleri ve ilk olarak Ermenistan ordusunun Azerbaycan topraklarından çıkarılmasının temin edilmesi beklentisi içerisindeyiz"

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini yürüten Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeler olan ABD, Rusya ve Fransa'dan BMGK kararlarının uygulanmasına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeleri ve ilk olarak Ermenistan ordusunun Azerbaycan topraklarından çıkarılmasının temin edilmesi beklentisi içerisinde olduklarını söyledi.

Hacıyev, düzenlediği basın toplantısında Azerbaycan dış politikasında 2017'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmalar ve Dağlık Karabağ sorununa değinen Hacıyev, Ermenistan'ın uzlaşmaz tutumu nedeniyle sorunun çözülemediğini belirterek, "Ermenistan'ın saldırganlığı ve topraklarımızı işgal altında tutması Azerbaycan'ın güvenliği için başlıca tehdit olarak kalıyor." dedi.

Erivan yönetiminin 2017 yılında da provokasyonlarını sürdürdüğünü söyleyen Hacıyev, 4 Temmuz'da Ermenistan ordusunun ateşi sonucu cephe hattına yakın bölgede biri çocuk 2 sivilin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Azerbaycan olarak sorunun çözümü için çabaları devam ettireceklerini vurgulayan Hacıyev, "BMGK'nın ilgili kararları siyasi çözüm sürecinin yasal altyapısını oluşturuyor. Kararlarda Azerbaycan topraklarının işgal edilmesi kınanmış, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü teyit edilmiş, işgalci güçlerden derhal işgale son vermeleri talep edilmiştir. BMGK kararlarında süre kısıtlaması yoktur ve uygulanana kadar geçerlidir. AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı ülkelerden, BMGK kararlarının uygulanmasına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeleri ve ilk olarak Ermenistan ordusunun Azerbaycan topraklarından çıkarılmasının temin edilmesi beklentisi içerisindeyiz." dedi.

Ermenistan dışında diğer bölge ülkeleriyle olan ilişkilerin geliştiğini bildiren Hacıyev, şunları kaydetti:

"Kardeş Türkiye, Rusya, İran ve Gürcistan'la ilişkilerimizin geliştirilmesinde ciddi başarılar elde edildi. Yıl içerisinde Bakü'de Azerbaycan-Türkiye-Türkmenistan, Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye, Azerbaycan-Türkiye-Pakistan ve Azerbaycan-Türkiye-İran üçlü dışişleri bakanları toplantıları gerçekleştirildi. Üçlü mekanizmalar, ikili ilişkilerin güçlü şekilde gelişmesine ve yeni aşamaya geçmesine ivme kazandırdı."

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş