Kazakistan ve Özbekistan'dan Aral için ortak proje | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:51, 25 Haziran 2018 Pazartesi
13:54, 14 Mart 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Kazakistan ve Özbekistan'dan Aral için ortak proje
Kazakistan ve Özbekistan'dan Aral için ortak proje

Kazakistan ve Özbekistan hükümetleri birlikte Aral Denizini kurtarma projesini başlatacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan ve Kazakistan hükümetleri tarafından planlanan çevre koruma projelerinden en önemlisi Aral Denizi'ni yeniden su ile doldurmak.

Bu amaçla iki ülkenin bilim adamları, beş yıllık özel bir program geliştirdiler ve uluslararası uzmanlara da bu programa katılmaları çağrısında bulundular.

Ozodlik radyosunun haberine göre, konu ile ilgili açıklama Özbekistan Milletvekili Oral Otaniezova ve Kazakistan’ın Özbekistan Büyükelçisi Yerik Utembaev’lerden geldi.

15 Mart'ta Astana'da yapılacak Orta Asya liderleri toplantısında Aral Denizi'nin kurtarılması ve çevresini koruma konuları da gündeme gelecek.

50 yıl önce dünyanın en büyük dördüncü gölü olan Aral Denizi'nin kuruması Orta Asya'nın ekolojik durumunu ciddi biçimde etkiledi.

Bu arada, Aral Denizi'nin Kazak kısmının yeniden inşasının olumlu neticeler vermeye başladığı belirtildi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş