Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:32, 27 Mayıs 2018 Pazar
12:00, 14 Şubat 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Kenya ve Uganda'nın paylaşamadığı ada: Migingo
Kenya ve Uganda'nın paylaşamadığı ada: Migingo

Etrafındaki suların balık zengini olması sebebiyle Uganda ve Kenya arasında anlaşmazlığa sebep olan Migingo adasında en büyük sıkıntıyı balıkçılar çekiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kenya ile Uganda arasında Afrika'nın en büyük gölü Viktorya Gölü üzerindeki Migingo Adası yüzünden 10 yıldır süren anlaşmazlığın en büyük mağduru Kenyalı balıkçılar, devamlı Ugandalı sahil güvenlik polislerince sınırı geçtikleri öne sürülerek gözaltına alınma riskiyle yaşıyor.

Doğu Afrika ülkeleri Kenya, Uganda ve Tanzanya'yı çevreleyen 68 bin metrekare büyüklüğündeki Viktorya Gölü'nde bulunan Migingo Adası'nda 2009'dan bu yana hem Kenya hem de Uganda'nın hak iddia etmesi yüzünden anlaşmazlık yaşanıyor.

Ülkenin batısındaki Homa Bay eyaletine botla 2 saat uzaklıktaki Migingo Adası'na yönelik anlaşmazlığın ana nedeni adayı çevreleyen suların zengin balık kaynağına sahip olması olarak gösteriliyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş