Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:03, 21 Mart 2018 Çarşamba
12:57, 20 Temmuz 2017 Perşembe

  • Paylaş
KKTC'de Yavuz Çıkarma Plajı'nda şafak nöbeti | FOTO
KKTC'de Yavuz Çıkarma Plajı'nda şafak nöbeti | FOTO

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Yavuz Çıkarma Plajı'nda şafak nöbeti tutuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Yavuz Çıkarma Plajı'nda şafak nöbeti tutuldu.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 43. yıl dönümünde, temsili 50. Alay, o dönem olduğu gibi sahile gelip sancaklarını açarak mücahitlerle buluştu.

Şafak Nöbeti Organizasyon Komitesi Başkanı Fevzi Tanpınar, burada yaptığı konuşmada, KKTC'nin bugün burada gururlu ve bağımsız bir devlet olarak durmasının ana vatanının tam desteği sayesinde olduğunu söyledi.

"Nöbetimizi elli yıl da yüz yıl da geçse, Türk askerinin mücahitle ilk kucaklaştığı sahilde tutalım istiyoruz." diyen Tanpınar, Yavuz Çıkarma Plajı'nın, Kıbrıs Türk halkının mücadele ile özgürlük tarihinin en önemli mekanı ve kurtuluş destanının yazılmaya başlandığı kumsal olduğunu belirtti.

Tanpınar, "Tek tek her Kıbrıslı Türkün, özgürlüğün simgesi Yavuz Çıkarma Plajı’nda hakkı vardır, bu nedenle de onu korumaya borcu vardır." dedi.

ŞEHİT TÜRK ASKERLERİ İÇİN KUR'AN-I KERİM OKUNDU

Sahnede meşalelerin yakılmasıyla devam eden şafak nöbetine katılan binlerce kişi çıkarmanın yapıldığı sahile indi. Sahildeki iskelede kurulan platformda yapılan sema gösterisinin ardından Din İşleri Başkanlığından 20 din adamı, Barış Harekatı’nda şehit olan Türk askerleri için Kur'an-ı Kerim ve dua okudu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisinin ardından sanatçı Rafet El Roman konser verdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemilerin sahildeki halkı aydınlatmaları ile selamladığı etkinlik, sabah ezanının sahilde okunması ve havai fişeklerin atılmasıyla son buldu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş