Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:10, 22 Haziran 2018 Cuma
14:25, 24 Nisan 2018 Salı

  • Paylaş
KKTC, Derinya ve Aplıç sınır kapıları için gün sayıyor
KKTC, Derinya ve Aplıç sınır kapıları için gün sayıyor

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu, "Beklentilerimiz, bu konudaki çalışmaların hızlandırılması ve Kıbrıs Türk tarafı kaynaklı herhangi bir gecikmenin yaşanmamasıdır" dedi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs müzakerelerinde güven artırıcı önlemeler kapsamında açılması planlanan Aplıç ve Derinya sınır kapılarının gecikme yaşanmadan açılması çağrısında bulundu.

Burcu, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Rum lideri Nikos Anastasiadis ile 16 Nisan'da yaptığı görüşme öncesinde Rum tarafından Derinya ve Aplıç kapılarının açılma tarihleriyle ilgili kesin bilgi talep ettiğini anımsattı.

Rum lideri Anastasiadis'in görüşmede Derinya kapısının 1 Temmuz'da, Aplıç kapısının da 15 Eylül'de açılmaya hazır hale getirileceğini teyit ettiğini belirten Burcu, "Cumhurbaşkanı Akıncı, bu bilgileri KKTC hükümetiyle de paylaşarak Kıbrıs Türk tarafınca herhangi bir gecikmeye sebebiyet verilmemesi için önlemlerin ivedilikle alınması gerektiğini belirtmiştir." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı arayarak söz konusu çalışmalar için bir an önce ihaleye çıkılmasını istediğine işaret eden Burcu, "Beklentilerimiz, bu konudaki çalışmaların hızlandırılması ve Kıbrıs Türk tarafı kaynaklı herhangi bir gecikmenin yaşanmamasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lideri Anastasiadis, Kıbrıs müzakerelerinde Mayıs 2015'te güven artırıcı önlemler kapsamında vardıkları mutabakat çerçevesinde Gazimağusa kentindeki Derinya ve Lefke kentindeki Aplıç sınır kapılarının açılmasını kararlaştırmıştı. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş