Türkiye’de yaşayan Boşnakları anlatan kitap çıktı | Kültür Sanat | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:57, 20 Haziran 2018 Çarşamba
13:52, 21 Ağustos 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Türkiye’de yaşayan Boşnakları anlatan kitap çıktı
Türkiye’de yaşayan Boşnakları anlatan kitap çıktı

Türkiye’ye yerleşen Boşnakları anlatan yeni bir eseri Boşnak Medya sitesinden Şevket KOÇ ortaya çıkardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1878 yılındaki Berlin Kongresi ile Boşnakların tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Başta Bosna olmak üzere yoğun Boşnak göçleri başlayacak, 1878-1882-1900-1908 yıllarında ağırlıklı olarak gerçekleşen göçler ardından Balkan Savaşları ve Sırbistan’a toprak verilmesiyle beraber yeniden yoğun bir göç dalgası oluştu. Boşnaklar o dönemde anavatan olarak gördükleri Osmanlı Devleti’ne sığındı ve Osmanlı da elinden geldiği kadar yardımlarda bulundu.

Türkiye’nin ilanıyla beraber yeni Boşnak göçleri başladı. 1923-1925-1928-1933-1950 ve sonrasında hız kesmeden göçler devam ederken giderek Boşnak nüfusu arttı ve günümüzde 4-6 milyon arası Boşnak nüfusa ulaşıldı.

Time Balkan'dan verilen habere göre, Türkiye’ye yerleşen Boşnakları anlatan yeni bir eseri Boşnak Medya sitesinden Şevket KOÇ ortaya çıkardı. Marmara başta olmak üzere diğer bölgelerde yaşayan Boşnakların yerleşim yerlerini, şu an yaşadıkları yerleri, şu andaki durumlarını ve kısaca göç hikayelerini de kitabına alan Koç “Eseri ortaya çıkarmak tabii ki şartların genelde imkan vermemesinden dolayı zor oldu.Bazı yerler hakkında kolayca bilgiye ulaştım ama kimi yerler için kesinlikle herhangi bir bilgi kaynağı yoktu ve ben direkt orada yaşayanlar ile görüşerek bilgiler sundum.Türkiye’de maalesef bu alanda bir çalışma yok ve ben bu konuda ilk çalışmayı yaptığım için mutluyum.Araştırmacılar için de kaynak kitap olacağını ifade etmek istiyorum.Bunun yanında Türkiyedeki Boşnakların da bu kitaba sahip olmaları halinde hem kendileri için hem de çocukları için gerçekten çok kıymetli bir eser olacağına inanıyorum.” dedi.

“Atayurttan Anayurda : Boşnaklar ( Göçleri ve Yerleşim Yerleri ) isimli bu esere sahip olmak için 0551 160 86 33 nolu watsapptan iletişime geçerek sipariş vermeniz yeterli. Tanıtım ücreti 25 TL olan bu kitap hayırlara vesile olsun"İlgili Konular boşnaklar
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş