Yücel Çakmaklı vefatının 8. yılında anıldı | Kültür Sanat | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:59, 20 Haziran 2018 Çarşamba
22:02, 23 Ağustos 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Yücel Çakmaklı vefatının 8. yılında anıldı
Yücel Çakmaklı vefatının 8. yılında anıldı

Yapımcı, yönetmen ve senarist Yücel Çakmaklı, vefatının 8. yılında Zincirlikuyu'daki mezarı başında anıldı.

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Yapımcı, yönetmen ve senarist Yücel Çakmaklı, vefatının 8. yılında mezarı başında anıldı. 

Zincirlikuyu Mezarlığı'nda gerçekleşen törene, Çakmaklı'nın ailesi, sevenleri ve arkadaşları katıldı. Çakmaklı'nın mezarı başında Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Bahadır Çakmaklı, yaptığı açıklamada, babasının çok iyi bir aile reisi olduğunu söyledi.

Babasını özlemle andığını dile getiren Çakmaklı, "Onu çok özlüyoruz. Dua ediyoruz. Herkesten de dua etmelerini istiyoruz. Mekanı cennet olsun. Geriye dönüp baktığımızda, o günün koşullarında, çıktığı yolun ciddi bir mücadele gerektirdiğini görüyoruz. Bir mücadele vermiş. Biz de şu anda onun gibi yeniden milli ve manevi değerleri toplumda yaygınlaştırmaya çalışıyoruz." dedi.

çakmaklı

Babasının eserleri arasında en çok "Birleşen Yollar" filminden etkilendiğini belirten Bahadır Çakmaklı, şunları kaydetti:

"O dönemin popüler kültürü ve mahalle baskısı içinde babamın 'Birleşen Yollar'ı çekmesi, dini değerlerin, dindarların hakir görüldüğü bir dönemde bence iyi bir filmdi. 'Osmancık', '4.Murat' dizileri de çok ses getirdi ama 'Birleşen Yollar', insanların içindeki milli manevi duyguları, ezilmişliği üzerlerinden atmalarına vesile olan bir filmdir. 'Minyeli Abdullah' da bence o dönemde insanlara moral olan bir film oldu."

Törene, Yücel Çakmalı'nın aynı adı taşıyan torunu ile sinema dünyasından aralarında İhsan Kabil, Nazif Tunç, Mesut Uçakan, İsrafil Kuralay, Yunus Güngör ve Kemal Çiftçi'nin bulunduğu birçok isim katıldı.İlgili Konular Yücel Çakmaklı sinema
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş