Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:52, 21 Mart 2018 Çarşamba
Güncelleme: 11:31, 24 Ağustos 2017 Perşembe

  • Paylaş
Görevden alınan Başsavcı'dan Maduro’ya suçlama
Görevden alınan Başsavcı'dan Maduro’ya suçlama

Venezuela'da görevden alınan Başsavcı'dan Maduro’ya suçlama geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela'nın eski Başsavcısı Luisa Ortega Diaz, Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve bazı müttefiklerini yolsuzluk olaylarına karışmakla suçladı.

Ortega Diaz, Güney Amerika Ortak Pazarının (MERCOSUR) Brezilya'nın başkenti Brasilia'da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Maduro’nun yolsuzluk olaylarına karıştığını ve Maduro’ya dava açmasına yardımcı olacak kanıt olduğunu ileri sürdü.

Maduro ve diğer üst düzey yetkililerin Brezilya merkezli inşaat şirketi Odebrecht ve diğer şirketlerin dahil olduğu yolsuzluğa karıştıklarına ilişkin kanıtlar bulunduğunu da iddia eden Ortega Diaz, “Dünyanın huzurunda, Venezuela’daki aşırı yolsuzluğa işaret etmek istiyorum. Maduro yönetimi kendisini korumak için anayasayı ve kanunları ihlal ediyor.” dedi.

Maduro'nun Venezuela'nın temel gıda maddelerini temin etmek için anlaşma yaptığı Meksika'daki Group Grand Limited şirketinin sahibi olduğunu öne süren Ortega Diaz, Sosyalist Partinin önemli isimlerinden Diosdado Cabello'nun da TSE Arietis isimli bir şirket aracılığıyla Odebrecht'den 100 milyon dolar aldığını savundu.

Söz konusu iddiaların Venezuela'da araştırılmasının imkansız olduğunu belirten Ortega Diaz, ABD, Brezilya, Kolombiya ve İspanya'ya sunulmak üzere belgeler hazırladığını sözlerine ekledi.

Şirketlerden henüz Ortega Diaz'ın iddialarına yanıt gelmedi. 

Venezuela hükümeti ise eski Başsavcı'yı "etik davranmamak ve görevini suistimal etmekle" suçladı.

Devlet Başkanı Maduro, dün yaptığı açıklamada, Ortega Diaz için uluslararası tutuklama emri çıkartılması için uğraşacağını belirtmişti.

Venezuela'da Kurucu Meclis tarafından 5 Ağustos'ta görevden alınan Ortega Diaz, önce Kolombiya'ya, daha sonra da Brezilya'ya gitmişti. Bir dönem Devlet Başkanı Maduro'ya yakınlığıyla tanınan Ortega, nisan ayında hükümete yakın Yüksek Mahkemenin, Ulusal Kongrenin yetkilerini elinden alma girişiminin ardından patlak veren siyasi krizde, hükümetin ülkenin anayasal düzenini ortadan kaldırmaya çalıştığını savunarak hükümet karşıtlarının safında yer almıştı. 

Brezilyalı inşaat devi Odebrecht, Brezilya'da devlete ait petrol şirketi Petrobras'daki rüşvet skandalına yönelik "Araba yıkama" yolsuzluk soruşturmasının merkezinde bulunuyor.İlgili Konular Venezuela Maduro
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş