Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:52, 21 Mart 2018 Çarşamba
11:21, 25 Ağustos 2017 Cuma

  • Paylaş
Filipinler'de Müslüman Iranun kabilesinde barış sağlandı
Filipinler'de Müslüman Iranun kabilesinde barış sağlandı

Polis, asker ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nden din adamlarının çabalarıyla Iranun kabileleri arasında yıllardır süregelen husumete son verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler'in güneyinde Buldon kentinde Iranun kabileleri arasında uzun yıllardır süren kan davası son buldu.

Yetkililer, bölgede polis, asker ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nden (MİKC) din adamlarının çabalarıyla sürdürülen müzakereler sonunda Iranun kabileleri arasında toprak anlaşmazlıkları ve siyasi rekabet nedeniyle onlarca yıldır süren husumete son verildiğini açıkladı.

Buldon Belediye Başkanı Abolais Manalao, kabilelerin husumetin son bulması vesilesiyle yerel hükümetten büyükbaş hayvan aldığını, karşılığında onlarca silahı teslim ettiğini söyledi.

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi'ne bağlı Bölgesel Yatırımlar Kurulunun Başkanı Atty İshak Mastura, uzlaşının, zirai açıdan verimli topraklara yatırımları çekmesini ve Iranunların faydasına ekonomik kalkınmayı sağlamasını ümit ettiğini söyledi.

Iranunların, Maranao ve Maguindanaoan kökenli Müslüman bir boy olduğu ifade ediliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş