Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:44, 20 Mart 2018 Salı
Güncelleme: 18:40, 27 Ağustos 2017 Pazar

  • Paylaş
FARC'dan meşru siyasi hayata geçmek için ilk adım
FARC'dan meşru siyasi hayata geçmek için ilk adım

Kolombiya'da silah bırakan FARC, kuracağı siyasi partinin kongresiyle meşru siyasi hayata geçmek için ilk adımı attı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya'da silah bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC), kuracağı siyasi partinin kongresiyle meşru siyasi hayata geçmek için ilk adımı attığı bildirildi

Başkent Bogota'daki Gonzalo Jimenez de Quesada Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve 1 Eylül'de sona ereceği açıklanan Kurucu Kongre'ye örgütün üst düzey yöneticileri, Kolombiya hükümetinden temsilciler ve Kolombiya Kongresinden senatörler katılıyor.

Kongreyi ayrıca, yerel ve yabancı basından da gazeteciler takip ediyor.

Barış sürecinde "Kolaylaştırıcı" unvanıyla aktif rolü olan Ivan Cepeda, katıldığı kongrede, "Bugün Kolombiya'daki barış sürecinde önemli bir süreç kapanıyor." dedi.

Kolombiya Kongresinde barış sürecinin uygulanması için gerekli düzenlemelerin de kısa süre içinde bitirileceğini dile getiren Cepeda, bunun zor bir süreçten geçilirken gerçekleştirilmeye çalışıldığına dikkati çekti.

Cepeda, "FARC'ın, silah bırakma sürecinin ardından bir meşru kuvvete döndüğü gerçek bir geçiş yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş