Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:44, 21 Mart 2018 Çarşamba
14:59, 30 Ağustos 2017 Çarşamba

  • Paylaş
BM'den Venezuela'ya demokrasi uyarısı
BM'den Venezuela'ya demokrasi uyarısı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin, "Venezuela hükümeti, güvenlik güçlerinin ve şiddete başvuran protestocuların işlediği insan hakları ihlalleri hakkında etkili, hızlı ve bağımsız soruşturma açılmasını garanti altına alması gerekir" yorumu yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Venezuela'da 5 aydır devam eden protestolar sırasında yaşanan insan hakları ihlallerinin soruşturulması çağrısında bulunarak ülkenin demokratik yapısının "zar zor ayakta durduğu" uyarısında bulundu.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, "Venezuela hükümeti, güvenlik güçlerinin ve şiddete başvuran protestocuların işlediği insan hakları ihlalleri hakkında etkili, hızlı ve bağımsız soruşturma açılmasını garanti altına alması gerekir." dedi.

Venezuela'daki siyasi yapısının demokrasiden diktatörlüğe gittiğine yönelik endişelerin olduğuna yönelik soruya Hüseyin, "Venezuela Devlet Başkanı (Nicolas Maduro) seçilerek başa geldi ama ülkede (demokrasi) hala mevcut ise zar zor ayakta duruyor." uyarısında bulundu.

BM'nin bugün açıkladığı Venezuela raporda, "Venezuela'da hükümet karşıtı gösteriler sırasında yaygın bir şekilde insan hakları ihlalleri yaşandı, protestoları durdurmak için muhaliflere baskı yapıldı ve göstericilere korku salındı." ifadeleri yer aldı.

Venezuela'da 1 Nisan'dan bu yana devam eden gösterilerde 124 kişinin hayatını kaybettiği, bunlardan 46'sının güvenlik görevlileri, 27'sinin de hükümet yanlısı silahlı güçler tarafından öldürüldüğü, kalanların faillerinin ise meçhul olduğu belirtildi.

Venezuela'da protestoların başladığı 1 Nisan'dan bu yana en az 5 bin 341 kişinin keyfi şekilde gözaltına alındığı ve binden fazlasının hala gözaltında tutulduğu bildirildi.

Maduro yönetimi, muhalefetin, aşırı sağcı radikaller ve suç çetelerinin iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunurken, muhalefet, ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor.İlgili Konular Venezuela BM
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş