Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:34, 20 Nisan 2018 Cuma
14:11, 25 Ekim 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Venezuela'da muhalefet liderinden koalisyon kararı
Venezuela'da muhalefet liderinden koalisyon kararı

Venezuela'da muhalefetin önde gelen isimlerinden Henrique Capriles, muhalefet partilerinin oluşturduğu koalisyondan ayrıldığını açıkladı.

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela'da muhalefetin önde gelen isimlerinden Henrique Capriles, muhalefet partilerinin oluşturduğu koalisyondan ayrıldığını açıkladı.

BBC'nin haberine göre Capriles, yeni seçilen 4 muhalif valinin, Kurucu Meclis'te yemin etme kararını protesto için Demokratik Birlik için Yuvarlak Masa İttifakından (MUD) ayrılma kararı aldığını belirtti.

Eyalet valilerinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde hükümet, 23 eyaletin 18'inde oyların çoğunluğunu alırken, MUD 5 eyalette başarılı olmuştu. MUD'dan seçilen 5 validen 4'ünün Kurucu Meclis'te yemin edeceklerini açıklamalarının ardından Capriles, artık MUD'un "bir parçası olmayacağını, zira bunun bir kavram ya da bir vizyon olarak birlik oluşturmadığını" söyledi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kurucu Meclis'te yemin etmeyi reddeden valilerin göreve başlamasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Halk, 15 Ekim'de ülkedeki 23 eyalet valisinin belirleneceği seçimler için sandık başına gitmişti. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Maduro, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, sonuçları "Chavezimin zaferi" sözleriyle nitelendirmiş, muhalefete de sonuçları kabul etmeleri çağrısında bulunmuştu.

Muhalefet partileri koalisyonu MUD ise oy sayımının doğru yapıldığından şüphe ettiklerini belirtmişti.

Venezuela'da, muhalefetin karşı çıkmasına ve uluslararası toplumun eleştirilerine rağmen 30 Temmuz'da anayasanın yeniden yazılması için Kurucu Meclis temsilcilerinin belirlenmesine yönelik seçim yapılmıştı. Seçime itiraz eden muhalifler, sonuçları tanımayacaklarını açıklamıştı.İlgili Konular Venezuela
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş