Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:39, 27 Nisan 2018 Cuma
11:12, 19 Aralık 2017 Salı

  • Paylaş
Arjantin'de emekli maaşlarında indirim önerisi
Arjantin'de emekli maaşlarında indirim önerisi

Arjantin'de emekli maaşlarında revizyon önerisi, emeklileri sokaklara döktü. Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 149 kişi yaralandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arjantin'de Kongre'de görüşülmeye başlanan emekli maaşlarında revizyon önerisi emeklileri sokaklara döktü.

Teklifi protesto eden çok sayıda gösterici Kongre önünde toplandı.

Polis, taş, şişe ve molotof kokteyli atan göstericilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etti.

Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda aralarında polis memurları, emekliler ve gazetecilerin de bulunduğu 149 kişi yaralandı. Polis, 48 kişiyi gözaltına aldı.

Gösteri yaparken çatışmaların ortasında kalan 70 yaşındaki Cristina Sanmero, "Bizi savunacak kimse yok. Şu yaşımda buraya gelmek ve 30 yıllık emeğimi savunmak zorunda kalıyorum. Yaşlıların elinden almanın daha kolay olduğunu düşünen ahmak insanlar tarafından yönetiliyoruz." dedi.

Senato'da kabul edilen öneri, Devlet Başkanı Mauricio Macri yönetiminin yüksek bütçe açığını kapatmak için uygulamaya koymak istediği bir dizi ekonomik önlem arasında yer alıyor.

Önerinin Kongre'de görüşülmeye başlaması üzerine Arjantin'in en büyük sendikası, 24 saatlik genel grev ilan etti.

Grev nedeniyle başkent Buenos Aires'de yüzlerce uçak seferi yapılamadı.

Sendika liderleri ve eylemciler, teklifin emekli maaşlarında ve yoksul ailelere yapılan yardımlarda kesinti öngörmesinden şikayet ediyor.

Teklifin Kongre'de görüşülmesine, benzer gösterilerin düzenlenebileceği endişesiyle perşembe gününe kadar ara verildi.

Hükümet de gösteri üzerine teklifte bazı emeklilere ikramiye verilmesi yönünde değişiklik yaptı. Teklifi eleştirilenler bunun yeterli olmadığı görüşünde.İlgili Konular Arjantin emekli maaşı
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş