Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:48, 18 Haziran 2018 Pazartesi
15:04, 21 Şubat 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Meksika'daki su altı mağarasında Maya kalıntıları bulundu
Meksika'daki su altı mağarasında Maya kalıntıları bulundu

Yucatan Yarımadası'nda keşfedilen mağara, dünyanın en önemli su altı arkeolojik alanı olarak değerlendiriliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Meksika'da geçen ay keşfedilen ve dünyanın en büyüğü olduğu düşünülen su altı mağarasında Maya uygarlığına ait çok sayıda kalıntı bulundu.

Science Alert internet sitesinde yer alan habere göre, Meksika Antropoloji ve Tarih Enstitüsünden su altı arkeoloğu Guillermo de Anda keşfe ilişkin yaptığı açıklamada, ekibinin yürüttüğü araştırmalar sonucunda Yucatan Yarımadası'nda keşfedilen mağara sisteminde 250 obruğun ve 198 arkeolojik alanın bulunduğunu kaydetti.

Bu mağaranın dünyanın en önemli su altı arkeolojik alanını temsil ettiğini belirten Anda, mağarada Maya kültüründen çok sayıda kalıntının bulunduğunu ifade etti.

Dalgıçların mağara sisteminde 9 bin yıllık kafatası bulduğunu belirten Anda, mağaradan bazıları 12 bin yıllık olan insan kemikleri ve seramik parçalarının çıkarıldığını kaydetti.

Anda, mağarada araştırmaların devam ettiğini belirtti.İlgili Konular meksika maya uygarlığı
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş