Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:57, 21 Haziran 2018 Perşembe
22:17, 01 Mart 2018 Perşembe

  • Paylaş
Venezuela'da devlet başkanı seçimi ertelendi
Venezuela'da devlet başkanı seçimi ertelendi
Foto: Arşiv

Hükümet ve bazı muhalefet partilerinin temsilcileriyle varılan anlaşmada, devlet başkanı seçiminin bir ay ertelenmesi kararlaştırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela'da muhalefetin, nisan ayında yapılacağı açıklanan devlet başkanı seçimini boykot kararı almasının ardından bazı muhalefet partileriyle yapılan anlaşma neticesinde seçimin bir ay ertelendiği bildirildi.

İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, yaptığı açıklamada, seçimleri boykot konusunda muhalefet blokundan ayrılan bazı partilerin temsilcileriyle 22 Nisan'da yapılması planlanan seçimin bir ay ertelenmesi için anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Anlaşma çerçevesinde, partilere hazırlık yapmak için zaman kazandırmak amacıyla seçimin bir ay ertelenmesinin talep edildiği kaydedildi.

Net bir tarih açıklamayan Rodriguez, devlet başkanı seçiminin mayıs ayının ikinci yarısı yapılacağını ve bunun, ülke genelindeki eyalet ve belediye seçimleri ile aynı zamana rastlayacağını ifade etti.

Muhalefet bloku Demokratik Birlik, günler süren görüşmelerin ardından 21 Şubat'ta, hükümetin uluslararası gözlemciler konusundaki taleplerini karşılamadığı ve seçime hile karıştırılmasına ilişkin endişeleri giderecek adımlar atmadığı takdirde 22 Nisan'daki seçimleri boykot edeceğini açıklamıştı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise devlet başkanı seçiminin, "Demokratik Birlik koalisyonu olsa da olmasa da" düzenleneceğini, Kurucu Meclis'e "büyük seçimi" değerlendirmeye alması önerisinde bulunduğunu söylemişti.

Devlet başkanı seçiminin yanı sıra genel, eyalet ve belediye seçimlerinin düzenlenmesiyle 4 yıl boyunca rahat edileceğini savunan Maduro, bunun ülkenin demokratik açıdan yenilenmesi anlamına geleceğini ifade etmişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş