Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:56, 20 Nisan 2018 Cuma
09:23, 28 Mart 2018 Çarşamba

  • Paylaş
11 bin aile koka bitkisi ekmekten vazgeçti
11 bin aile koka bitkisi ekmekten vazgeçti

Kolombiya hükümeti binlerce aileyi kokain yapımında kullanılan koka yaprağı üretiminden vazgeçirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya’nın güneyinde 11 binden fazla ailenin, kokain yapımında kullanılan koka bitkisi yetiştiriciliğinden vazgeçtiği bildirildi.

Devlet Başkanlığı Ofisi, Uyuşturucu Yapımında Kullanılan Bitkilerle Mücadele Biriminin, Putumayo ve Cauca’da yaşayan 11 bin 185 aile ile koka yaprağı üretiminden vazgeçme anlaşması imzaladığını açıkladı.

Çatışma Sonrası Dönem Bakanı Rafael Pardo’nun anlaşma imzalayan aileleri tebrik ederek bu yöndeki çalışmaların, gelişme ve istikrarın göstergesi olduğunu vurguladığı aktarıldı.

Yetkililerin anlaşma öncesi ciddi coğrafi zorlukların bulunduğu bölgede söz konusu ailelerle 80’den fazla görüşme yaptığı belirtilen açıklamada, ailelerden 6 bin 779’unun yetiştirici, 3 bin 614’ünün çalışan ve 792’sinin hasatçı olduğu kaydedildi.

Anlaşmanın, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisinin yanı sıra yerel yetkililerin iş birliği ile imza aşamasına getirildiği kaydedilen açıklamada, ailelerin bundan böyle mısır, patates, pirinç ve fasulye yetiştirilmeye elverişli arazilerde meşru ekonomik faaliyetler yürüteceği vurgulandı.

Kolombiya’da 125 binden fazla ailenin koka yetiştiriciliğinden gönüllü olarak vazgeçirilmesiyle 95 bin hektardan fazla arazi bu bitkiden temizlendi. Koka sökümü yapılan arazilerin 54 bin hektarı bulduğu ülkede hükümet bu rakamı yıl sonuna kadar 115 bin hektara çıkarmayı hedefliyor. Kolombiya’da koka bitkisi sökümünün yanı sıra güvenlik güçlerinin operasyonlarında geçen yıl 416 ton kokain ele geçirilmişti.İlgili Konular Kolombiya kokain koka bitkisi
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş