Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


14:13, 17 Ocak 2018 Çarşamba
Güncelleme: 21:27, 10 Ağustos 2010 Salı

  • Paylaş
Uluslararası hat sergisi
Uluslararası hat sergisi

Hattat Hasan Çelebi ve dört kıtadan talebesinin Hat sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi 9–22 Ağustos 2010 tarihleri arasında, Hattat Hasan Çelebi ve dört kıtadan talebesinin Hat sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de 1970’li yıllarda artık iyice unutulmaya ve kaybolmaya yüz tutmuş olan Geleneksel Osmanlı Hat Sanatını Hattat Hamit Aytaç’tan devr alarak günümüze taşıyan Hattat Hasan Çelebi,  öğrencileri ile birlikte çalışmalarını sergiliyor.

1964 senesinde başlayan onun bu sanattaki tek başına yolculuğu bugün artık yüzlerle binlerle ifade edilmektedir. Geçen 45 yıl zarfında Japonya’dan ABD’e, Rusya’dan Hindistan’a neredeyse bütün İslam ülkelerine ve Avrupa’ya kadar bütün dünyada yabancı dil bilmemesine rağmen aynı teknik ve metotla 60’a yakın talebe yetiştirmiştir. Bu gayretli hizmetiyle Türkiye’nin ve İstanbul’un adını tüm dünyaya duyurmuştur. Aynı şekilde başta kutsal topraklar Hz. Peygamber’in Mescid’i olmak üzere Güney Afrika, Rus Tataristan’ı, Kazakistan, Almanya, Belçika ve Körfez ülkelerinde 50’e yakın mabedin kubbe, pencere, kapı, mihrap ve minberlerini yazılarıyla taçlandırmıştır.

SANATÇILAR;

Hasan Çelebi, Berat Gülen, Davut Bektaş, Ayten Tiryaki, Efdaluddin Kılıç, Ferhat Kurlu, Ahmet Kutluhan, Bilal Sezer, Halil İbrahim Alperen, Hamit Soyyiğit,Hilal Kazan, İlhan Özkeçeci, Muhsin Demirel, Mümtaz Seçkin Durdu, Muhammed Mağ,Nalan Kutsal, Nurullah Özden, Deniz Bektaş,Ömer Faruk Özoğul, Betül Utku, Fatma Ülker, Ömer Şen, Sare Çizmecioğlu, Ahmet Bursalı ,Ahmet Koçak, Zeynep Hacer Sevsevil, Tevfik Kalp ,Halil Özsoy, Ayşen Uzun, Muhammed Zekeriya- Abd, Ayman Hassan- Suriye, Jassem Salih – Kuveyt, Soraya Syed Sanders- İngiltere, Nuria Garcıa Masıp – İspanya, Fatıma Saeed Bakkali- Dubai, Edhem Fadıl Caferi- Suriye, Enes Huri- Suriye, Abdunnasır B. Mustafa Bi’şan Al-Bedrani- Suudi Arabistan, Kazım Hacı Mejliç- Bosna Hersek, Said Ramil Abuzerov – Rusya, Ahlam Hazini - Suriye

Türk-İslam sanatlarına ilgi duyanlar, hat sanatıyla ilgilenenler, hat sanatının yaşamasına ve gelişmesine katkıda bulunanlar, sanatseverler, gençler ve hat sanat severler bu sergi ile kozmopolit bir sergi görme imkanı buluyor.

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde 9 Ağustos açılan sergi 22 Ağustos’a kadar gezilebiliyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş