Müzedeki eserler ya çalınıyor ya da çürüyor | Güncel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:02, 18 Haziran 2018 Pazartesi
09:34, 11 Kasım 2014 Salı

  • Paylaş
Müzedeki eserler ya çalınıyor ya da çürüyor
Müzedeki eserler ya çalınıyor ya da çürüyor

Ankara Resim ve Heykel Müzesi'ndeki eserlerin kaybolmasıyla ilgili haklarında soruşturma açılan üç kişi tutuklandı. Bu arada müzedeki eserleri şu ana kadar ya çalındığı ya da çürüdüğü belirtiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Resim Heykel Müzesi’nde kaybolan eserlerle ilgili yapılan operasyonda tutuklanma istemi ile mahkemeye sevk edilen 9 kişiden 3’ü tutuklandı.

Ankara Resim Heykel Müzesi’nde kaybolan eserlerle ilgili yapılan operasyon sonucu gözaltına alınan 18 kişi öğle saatlerinde Ankara Adliyesi’ne getirilmişti. Savcı tarafından ifadesi alınan 18 kişiden 9’u tutuklama istemi ile nöbetçi mahkemeye sevk edilirken 9 şüpheli ise serbest bırakılmıştı. Mahkemeye çıkarılan 9 kişi 3’ü tutuklanırken 6’sı adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Şüpheliler zimmet ve zimmete iştirak suçundan mahkemeye sevk edilmişti. Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nden kaybolan eserlerle ilgili İstanbul, Ankara, Mersin ve Eskişehir'de düzenlenen operasyonda 18 kişi gözaltına alınmış, 17 tablo ele geçirilmişti.

ORGANİZE İŞLER

Müzeden çalınan paha biçilemez 302 eserle ilgili soruşturma sürüyor. Gizli tanık ‘Günışığı‘nın ifadeleri doğrultusuna yütülen operasyonda, 18 kişi gözaltına alındı. Yetkililer, hem gizli tanığın hem de müzenin eski müdürü Ö.O.G’nin ifadelerinin ‘organize bir suç örgütü‘ne işaret ettiğini belirtiyor.

Milliyet gazetesinden Sertaç Koç’un haberine göre, 2009’da Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilenen 13 adet karakalem eskizin sahteleriyle değiştirildiğinin ortaya çıkmasının ardından, müzede geniş çapta bir inceleme başlatıldı. 302 eserin kayıp, 46 eserin sahte, 27 eserinse orijinalliğinin ‘ağır kuşkulu‘ durumda olduğu belirlendi.

Skandalla ilgili bilgisi olduğunu iddia eden Günışığı, dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a ulaşarak söz konusu eserlerin yerlerini bildiğini söyledi. Gizli tanık, tabloların 2005- 2008 arasında organize bir örgütü tarafından çalınarak aralarında ünlü işadamları ve müzayedecilerin de bulunduğu insanlara satıldığını anlattı.

ATIL DURAN TABLOLAR

Habertürk’ten Cemal Doğan’ın haberine göre Günışığı, söz konusu örgütün üyelerinin ‘müzeden eski Osmanlı Türk ressamlarına ait tabloları çaldıklarını, bunların yerine orijinale yakın sahtesini yaptıklarını, daha sonra bu tabloları İstanbul’da ünlü müzayedeciler ve aracılar eliyle ünlü işadamlarına sattıklarını’ söyledi. Buna göre, müzenin deposunda bulunan yaklaşık 80 eser, Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı’nda antikacılık yapan G.A. isimli kişinin oğlu M.A.’ya satıldı.

Gizli tanık, örgütün ‘müzede atıl duran‘ tabloları satmak için İstanbul’da müşteri aradığını, müzede görevli üç ismin depodan Halil Paşa’ya ait iki adet yağlı boya tabloyu 10 bin TL gibi bir fiyata sattığını, bu şekilde satılan eser sayısının 80’e yakın olduğunu anlattı.

Gizli tanığın ifadesine göre, Hikmet Onat’a ait bir tablo 210 bin dolara satıldı. Tanık, bu şekilde satıldığı söylenen 180 eserden bildiklerini şöyle sıraladı: “6 adet Hikmet Onat, 5 adet İbrahim Çallı, 6 adet Sami Yetik, 4 adet Halil Paşa, 5 adet Şevket Dağ, 10 adet Hüseyin Avni Lifij, 13 adet Hoca Ali Rıza Efendi’ye ait kurşun kalem resim…”Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş