Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:29, 26 Nisan 2018 Perşembe
12:36, 20 Mart 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan jübile tavsiyesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan jübile tavsiyesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliği konusu üzerinden isim vermeden ana muhalefeti eleştirerek, ''Bunların siyasette jübile zamanı çoktan gelmiş ama hala direniyorlar'' ifadesini kullandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Futbol Zirvesi'nde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Sporun, özellikle futbolun kaynaştıran farklı kimlikleri bir araya getiren yönünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Futbolun özünde rekabetle birlikte fedakarlık dostluk ve dayanışma vardır. Bu oyunda kazanmak için sahaya çıkan oyuncuların bireysel yetenekleri yanında arkalarında güçlü bir yönetim desteğine uyuma ihtiyaç vardır. Hakem bitiş düdüğünü çalana kadar pes etmemeyi gerektiren bir oyunda ümitsizliğe asla yer yoktur. Bu oyun aynı zamanda bir direniştir bir meydan okumadır. Futbol estetiktir, sanattır görsel bir ziyafettir.

''FUTBOLUN DA BİR İNADI VARDIR''

Çocukluk dönemlerinden itibaren futbola gönül vermiş gençlik yıllarında çeşitli kulüplerde top koşturmuş biri olarak bu işin bir insana neler kazandırabileceğini çok iyi biliyorum. Profesyonel değildim. Siyasetin temelde futbol ile birçok ortak yönü olduğuna inanıyorum. Spor gibi siyasetin de özü rekabettir, yarıştır. Bu yarışın ilk aşaması sandıktan galip çıkmak için ikinci aşaması da sorumluluk üstlendikten sonra millete hizmet götürmek içindir. Tıpkı futbol gibi siyaset de takım oyunudur. Yani sağlam bir kadro gerektirir. Plansızca oynayan, taktiği ve stratejisi olmayan bir takımın kupayı kaldırma ihtimali nasıl yoksa milletine söyleyecek sözü olmayan siyasetçilerin, siyasi partilerin de başarı şansı yoktur. Futbol gibi siyaset de tutku olmayınca aşk olmayınca sürdürülecek bir iş değildir. Kendini o işe adayacak. Yani futbolun da bir inadı vardır. Hocam bana 'Oğlum topu yiyeceksin' derdi. Top yenir mi? Orada inadı anlatıyor.

Son anayasa değişikliğinde olduğu gibi hala nasıl futbolun, inşallah onlardan kurtuluyoruz, holiganları varsa, hala holigan siyasetiyle netice almaya çalışanların bulunduğunu da görüyoruz. Fikirlerinin gücüne güvenemeyenler, yalana, iftiraya, hatta şiddete başvurmaktan çekinmediler.

''MAALESEF ÜLKEMİZDE BUNU ÇOK SIK YAŞIYORUZ''

Sporun içine şiddet ve saldırganlık girince centilmenlik ruhu nasıl kayboluyorsa, siyasetin içine yalan, iftira ve çarpıtma girince aynı sonuç ortaya çıkar. Maalesef ülkemizde bunu çok sık yaşıyoruz. 40 yıllık siyasi hayatım boyunca bir taraftan milletimize hizmet ederken, diğer taraftan da bu yıkıcı siyaset anlayışıyla mücadele yürüttüm. Siyasetin kalitesi yükseldikçe iktidarı sandık yoluyla değil de şikeyle, hileyle, darbeyle, tehditle, yıkıcı siyasetle elde edebileceğini sananlar bizim milletimiz tarafından tasfiye edilmiştir.

Son dönemde önemli ölçüde azalttığımız sporda şiddeti de önümüzdeki süreçte alacağımız ilave tedbirlerle çok düşük seviyelere getireceğimize inanıyorum. Bir yasal düzenleme talebi olduğunu biliyorum. Bu yasal düzenlemeyle alakalı da şüphesiz ki federasyonun, Kulüpler Birliği'nin, tüm kulüplerle ortaklaşa, iyi çalışarak hazırlayıp sunacakları böyle bir teklifi inşallah parlamentomuz da süratle çıkaracaktır, buna inanıyorum.

''BUNLARIN SİYASETTE JÜBİLE ZAMANI ÇOKTAN GELMİŞ AMA HALA DİRENİYORLAR''

Milletten korkan, gençlerden çekinen bir anlayışla Türkiye'nin geleceği inşa edilebilir mi? Aslında bunların siyasette jübile zamanı çoktan gelmiş ama hala direniyorlar. Onun için de çıktıkları tüm maçlarda yeniliyorlar. Daha önce 7 defa yenilmişlerdi. İnşallah 16 Nisan'da 8. defa yenilecekler. İnşallah bu defa mesajı alırlar.

''HAKKIMIZ OLDUĞU HALDE BİZE OLİMPİYATLARI VERMEDİLER''

Ülkemize henüz olimpiyatları getirememiş olabiliriz ama burada dönen dolapları da biliyorsunuz. Bizzat yaşadım maalesef çok ciddi dolaplar dönüyor. Hakkımız olduğu halde bize olimpiyatları vermediler. Bir kere olimpiyat yapmış olanlara, ikinci kez olimpiyatlar verdiler. Oralarda dönen dolaplara da bizzat şahit oldum, gördüm, biliyorum.

İnşallah 19 Mayıs'ı (Ankara) yıkıyoruz. Onun yerine 35-40 bin seyirci kapasiteli stadyum yapmayı planlamış durumdayız. Proje çalışmaları bitti, ihale aşamasında. Başkent'te örnek bir stadyumumuz yok.''İlgili Konular cumhurbaşkanı erdoğan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş