Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:19, 23 Mart 2018 Cuma
12:51, 13 Eylül 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Togo'da 180 kişi kayboldu iddiası
Togo'da 180 kişi kayboldu iddiası

Batı Afrika ülkesi Togo'da muhalefet partilerinin ve vatandaşların hükümeti protesto ettiği gösterilerde 180 kişinin kaybolduğu ileri sürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Afrika ülkesi Togo'da muhalefet partilerinin ve vatandaşların hükümeti protesto ettiği gösteriler sırasında 180 kişinin kaybolduğu iddia edildi.

Ulusal medyada yer alan haberlerde, geçen hafta muhalefetin çağrısıyla başkent Lome ve birçok kentte düzelenen hükümeti protesto gösterilerinin ardından 180 kişiden haber alınamadığı öne sürüldü.

Hükümet de protestolarda 80 kişinin gözaltında alındığını duyurdu.

Muhalefetin çağrısıyla sokaklara dökülen ve anayasanın değişmesini, Devlet Başkanı Faure Gnassingbe'nin istifasını isteyen göstericiler, "Faure gitmeli", "Aile mirası değil" yazılı tişörtler giyerek hükümet aleyhine sloganlar atmıştı.

Parlamento 2002'de, dönemin Devlet Başkanı Eyadema Gnassingbe'nin yeniden göreve gelebilmesi için anayasanın devlet başkanlığı görev süresini iki dönemle sınırlandıran maddesini kaldırmıştı. Gnassingbe'nin 2005'te ölümünden sonra Devlet Başkanlığı makamına, ordunun da desteğini alan oğlu Faure Gnassingbe oturmuştu.

Muhalefet, anayasa değişikliğiyle ilgili birçok kez iktidarla masaya oturmuş ancak sonuca ulaşılamamıştı. Muhaliflerin en son geçen ay düzenlediği gösterilerde çıkan çatışmalarda 7 kişi hayatını kaybetmişti.İlgili Konular Togo afrika
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş