Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:57, 19 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 21:08, 09 Kasım 2017 Perşembe

  • Paylaş
Katalonya'nın Self-Determinasyon Hakkı Var mıdır?
Katalonya'nın Self-Determinasyon Hakkı Var mıdır?
Foto: Arşiv

Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık ilânına dair uluslararası hukuk penceresinden bir değerlendirme....

DÜNYA BÜLTENİ ARAŞTIMA MASASI /DUBAM

Deniz Baran/ FSMVÜ Araştırma Görevlisi

2017 Ekim başında Katalonya Özerk Yönetimi'nin girişimiyle gerçekleştirilen ve İspanya Hükümeti'nin bu girişime sert bir karşılık vermesiyle iki taraf arasındaki gerilimi yüksek seviyeye çıkaran bağımsızlık referandumu sonrasındaki çalkantılı süreç, 27 Ekim tarihinde Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu'nun tek taraflı bağımsızlık ilan etmesiyle yeni bir evreye girdi.

135 kişilik Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu'ndan 70 evet, 10 hayır oyu ile geçen tek taraflı       bağımsızlık ilân etme kararı sonrasında merkezi yönetim hızlı bir şekilde karşılık vererek, Katalonya'daki özerk hükümeti görevden aldı ve Katalonya Parlamentosu'nu feshetti. Ayrıca İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da Katalonya'nın bağımsızlığı için "imkânsız bir şey" diyerek gereken tüm tepkiyi ortaya koyacaklarını açıkladı.

Katalonya'da yaşanan bu gelişmeler, son dönemlerde Irak'tan Kamerun'a, Amerika Birleşik Devletleri'nden İtalya'ya kadar dünyanın birçok bölgesinde çok daha görünür hâle gelen ayrılıkçı/merkezi devletten bağımsızlık talep eden hareketler arasında meselenin en had safhaya ulaştığı örneklerden biri olarak, uluslararası hukukun hem bugününe hem de geleceğine yönelik önemli bir soruyu da uluslararası kamuoyunun gündemine taşıdı: Mevcut devletlerin içerisindeki etnik, dini vb. grupların self-determinasyon (kendi geleceğini tayin etme) hakkına dayanarak tek taraflı olarak bağımsızlık ilân etmesi mümkün müdür? 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Uluslararası Hukuk Araştırmaları Merkezi (UHAM) Araştırma görevlisi Deniz Baran bu soruya cevap mahiyetinde bu raporu hazırladı

Raporu okumak için aşağıdaki linki tıklayınız:

KATALONYA'NIN SELF-DETERMİNASYON HAKKI VAR MIDIR?

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş