Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:43, 23 Mart 2018 Cuma
15:04, 07 Aralık 2017 Perşembe

  • Paylaş
Tacikistan’da artık dini parti kurulamayacak
Tacikistan’da artık dini parti kurulamayacak

Tacikistan hükümeti yeni bir karar alarak ülkede dini parti kurulmasını resmen yasakladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan meclisinin alt kanadı "Tacikistan Cumhuriyetinde vicdan özgürlüğü ve dini kurumlar yasası" nda değişikler yaparak ülkede dini partilerin kurulmasını resmen yasakladı.

Milletvekili Jabbor Ahmadov 6 Aralık'ta yaptığı açıklamada yapılan değişikliklere göre, bundan sonraki dönemde Tacikistan'da din eğitimi sadece devlet eğitim kurumlarında verileceğini belirtti.

Tacikistan bölgede dini parti yıllarca faaliyet gösteren tek ülke idi. Sovyetler Birliğin çöküşü sürecinde kurulan Tacikistan İslami uyanış Partisi (IRPT) darbe girişimi suçlamasıyla 2015 sonbaharında kapatılmıştı.

Yeni yasadaki başka bir değişiklik, devletin ülkedeki dini politikanın oluşturulmasında hâkim rolünü ortaya koyuyor. Şu anda Tacikistan Ulema Konseyi tamamen devlet tarafından kontrol ediliyor ve imamlar memur olarak ücret alıyor.

 İlgili Konular tacikistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş