Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:47, 22 Mart 2018 Perşembe
14:28, 25 Ağustos 2017 Cuma

  • Paylaş
Kazakistan'dan BM Güvenlik Konseyi'ne reform önerisi
Kazakistan'dan BM Güvenlik Konseyi'ne reform önerisi

Kazakistan Dışişleri Bakanı BMGK'nın dünyanın gerçeklerini yansıtmadığını söyleyerek reform önerisinde bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov, “Kazakistanskaya Pravda” gazetesi ile yaptığı röportajda ülkesinin BM Güvenlik Konseyi'nde reform yapılmasını istediğini açıkladı.

Kazak Bakan, "BM üyelerinin çoğu mevcut haliyle Güvenlik Konseyinin artık dünyamızın gerçeklerini yansıtmadığı görüşünde ve Kazakistan bu görüşü paylaşmaktadır. Bir reform söz konusudur ve bu tüm üye ülkelerin talepleri ve anlaşması üzerine yapılmalıdır” dedi.

Abdrakmanov, "Bizim görüşümüz Güvenlik Konseyi reformunun sistematik ve kapsamlı bir yaklaşım ile Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi arasındaki ilişkiyi güçlendirmek, onun çalışma yöntemlerinin iyileştirilmesi, Kurulun nicel ve nitel kompozisyon genişletilmesidir. Önerimizin Güvenlik Konseyi'nin şeffaflığı ve onun kararlarının etkinliğini artıracağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

 İlgili Konular BMGK
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş