Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:48, 22 Mart 2018 Perşembe
10:39, 28 Ağustos 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Kazakistan'da, ateistlere hakaret edene ceza verilecek
Kazakistan'da, ateistlere hakaret edene ceza verilecek

Kazakistan'da yeni çıkarılan yasa ile dini örgütlere katılanlara, dini sembollere ve ateistlere hakaret edenlere para cezası öngörülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Diyanet İşleri ve Sivil Toplum Bakanlığı tarafından hazırlayan yeni yasa tasarısı ile ateistlere hakaret edenler için idari sorumluluk cezası öngörülüyor.

İlgili haber bakanlığın web sitesinde yayımlandı.

Tasarıda inananların dini görüşlerine ve sembollerine hakaret edenlere, dini faaliyetleri engelleyenlere ve radikalizmi teşvik edenlere 700 dolara kadar para cezası öngörülüyor.

Yeni yasada misyonerlik faaliyetleri için de sorumluluk getiriliyor. Dini örgütlerin siyasi faaliyetlere katılımı ve siyasi kurumları finans etmesi yasaklanıyor.

Bu tür faaliyetler için verilecek para cezası 2 bin doları aşabilecek ve onlara katılan yabancılar ülkeden sınır dışı edilebilecek. Her iki ebeveynin de yazılı izni olmaksızın reşit olmayanları dini faaliyetlere sevk edenlere 680 dolara kadar para cezası verilecek.

Yeni yasa tasarısında ateistlere hakaret edenler için idari sorumluluk da öngörülüyor.

 İlgili Konular Kazakistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş