Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:48, 22 Mart 2018 Perşembe
15:54, 01 Eylül 2017 Cuma

  • Paylaş
Özbekistan ve Kırgızistan sınırın çoğunda anlaştı
Özbekistan ve Kırgızistan sınırın çoğunda anlaştı

Özbekistan ve Kırgızistan arasındaki sınır meselesinde ortak sınırın yüzde 80’ı konusunda uzlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan ve Kırgızistan, 1991'den bu yana görüş ayrılıkları yaşadıkları ortak sınırın yüzde 80’ı konusunda uzlaşma sağladı.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, iki ülke hükümetlerince oluşturulan ortak çalışma grubu, 21-31 Ağustos'ta Kırgızistan’ın Bişkek ve Özbekistan’ın Taşkent şehirlerinde bir araya geldi.

Açıklamaya göre, görüşmede, iki ülke arasındaki ortak sınırın uzlaşma sağlanan yüzde 80’ını oluşturan kısmı ile ilgili Özbekistan-Kırgızistan Devlet Sınırı Anlaşması taslağı ele alınarak, söz konusu taslak üzerinde uzlaşma sağlandı.

Bağımsızlıklarını 1991'de kazanan Özbekistan ve Kırgızistan arasında bin 378 kilometre uzunluğunda sınır bulunuyor. Taraflar, bağımsızlığın ardından başlayan sınır belirleme çalışmalarında, sınırın 300 kilometrelik kısmında henüz uzlaşma sağlayamadı.İlgili Konular Özbekistan Kırgızistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş