Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:24, 23 Mart 2018 Cuma
09:33, 13 Eylül 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Türk şirketi Taşkent'te turizm bölgesi açacak
Türk şirketi Taşkent'te turizm bölgesi açacak

Taşkent merkezdeki Çarşı hotel ve çevresini yeniden yapılandırarak turizm bölgesi haline getirecek anlaşma Özbekistan'da bulunan Demir Grubu ile imzalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk şirketi Demir Grubu, sıfır maliyetle satın alacağı Özbekistan başkentinin merkezindeki hotel çevresinde iki yıl içinde 33 milyon dolar yatırım yaparak bir turistik bölge oluşturacak.

Haberi, Kommersant.uz gazetesinin internet sayfası yayınladı. Taşkent'te, büyükşehir belediyesi ve Türk şirketi Demir Grubu arasında turizm alanında yatırım işbirliğinin geliştirilmesi ile ilgili bir mutabakat anlaşması imzalandı.

Anlaşma Çorsu (Çarşı) otelinin yeniden yapılandırılarak bu bölgede yeni bir ticaret kompleksinin kurulmasıyla sağlıyor.

Daha önce İstanbul’da yapılan Türk-Özbek Ticaret Forumunda iki ülke arasında bir milyar dolardan fazla tutarda ekonomik anlaşmalar imzalanmıştı.

Grup yöneticisi Ahmet Demir, eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 25-27 Nisan'da Taşkent'te yaptığı resmi ziyaret sırasında Türk heyetinde yer almıştı.

Bağımsızlık ilanından sonra Özbekistan'da çalışmaya başlayan ilk Türk şirketlerinden biri olan Demir Holding, 1992 yılında Taşkent'te bir ofis açmıştı. Burada faaliyetlerini genişleterek tekstil, inşaat ve turizm alanlarında da hizmet vermeye başlayan firma Özbekistan’da 7000 kişiye istihdam sağlamıştı.

Kerimov döneminde Özbekistan denetleme organları Demir süpermarket zincirinde bir dizi kontrol yapmış ve şirket ismini Mir Store olarak değiştirmişti. Şirket 2010 yılında kapandı ve Ahmet Demir ülkeyi terk etti. Firma sahibinin ülkedeki malvarlığına el konuldu ve satışa çıkarıldı. Şu anda Demir’e ait mal varlığını iade etme görüşmeleri devam ediyor.İlgili Konular Özbekistan Taşkent
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş