Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


15:34, 24 Nisan 2018 Salı
11:02, 09 Ocak 2018 Salı

  • Paylaş
Buhara, İslam kültür başkenti ilan edildi
Buhara, İslam kültür başkenti ilan edildi

İİT Kültür Bakanları Buhara, Kahire ve Bamako şehirlerini 2020 yılı için 'İslam Kültürünün Başkentleri' olarak ilan etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam Konferansı İslam İşbirliği Teşkilatı Kültür Bakanları Özbekistan'ın Buhara, Kahire (Mısır) ve Bamako (Mali) şehirlerini 2020 yılı için 'İslam Kültürünün Başkentleri' olarak ilan ettiler.

Haberi Özbekistan Müslümanları İdaresi basın servisi yayınladı. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) her yıl Müslüman ülkelerdeki üç şehri İslam kültürünün başkenti olarak ilan ediyor. Bunlardan biri Arap ülkeleri, diğeri Asya, üçüncüsü Afrika'daki Müslüman ülkenin şehirleri olarak belirleniyor.

2007 yılında İİT "Bilim, eğitim ve kültür" örgütü Taşkent’i İslam kültürünün başkenti ilan etmişti.

Haberde, "Aslında, Buhara birkaç yüzyıl boyunca İslam kültürünün başkenti olarak kabul ediliyor. Şehrin İslam kültürünün başkenti olarak tanınması yüzyıllardan beri bu şehrin ve onda yaşayan alimlerin İslam medeniyete katkısını bir kez daha teyit etti "denildi.İlgili Konular Özbekistan Buhara
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş