Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:17, 24 Ocak 2018 Çarşamba
12:03, 09 Ocak 2018 Salı

  • Paylaş
Özbek meclisi 'Arabulucu' yasa tasarısını kabul etti
Özbek meclisi 'Arabulucu' yasa tasarısını kabul etti

Özbekistan'da arabulucuların katılımı ile uyuşmazlıkların çözülmesinin alternatif yollarının geliştirilmesi için yasal koşulların oluşturulması tasarısı kabul edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da, arabuluculuk yasa tasarısı, mecliste ilk okunuşta kabul edildi.

Jahon haber ajansı Özbekistan Meclisinin alt kanadı olan Yasama Kurulunun ilk okumada "Arabuluculuk" yasa tasarısını kabul ettiğini duyurdu.

Tasarı ülkede bağımsız kişilerin - arabulucuların katılımı ile uyuşmazlıkların çözülmesinin alternatif yollarının geliştirilmesi için yasal koşulların oluşturulmasını ve yargı yükünün azaltmasını öngörüyor.

Özbek milletvekillerine göre, uyuşmazlıkların çözülmesinde arabuluculuğun kullanılması anlaşmazlıklarda taraf olan tarafların ticari kuruluşlar, sade vatandaşlar ve çeşitli örgütlere zaman kazanma ve dava masraflarını azaltma imkanını verecek.

Bu süreçte avukatlar ve mahkeme devreye girmeyecek ve taraflar davayla ilgili devlete ücreti ödemeden, karşılıklı avantajlı şartlar altında aralarında ortaya çıkan anlaşmayı uygun bir yerde ve kısa zamanda hızlı ve ucuz bir şekilde çözme fırsatı bulacaklardır. Böylece, taraflar anlaşmazlığı hızla çözme fırsatı buluyorlar.İlgili Konular Özbekistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş