Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:52, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
15:33, 07 Şubat 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Kazakistan'da "Türk Dünyası Şahsiyetler Mirası" semineri
Kazakistan'da
Foto: Arşiv

Kazakistan’ın başkenti Astana’da "Alaş Askeri, Tarih Talimi" konulu 2. Türk Dünyası Şahsiyetler Mirası semineri düzenlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Türk Akademisi (UTA) tarafından Kazakistan’ın başkenti Astana’da "Alaş Askeri, Tarih Talimi" konulu 2. Türk Dünyası Şahsiyetler Mirası seminerinin düzenlendiği bildirildi. 

UTA Başkanı Darhan Kıdırali’nin başkanlığında ve Alaş Orda’nın 100. yılı dolayısıyla Milli Akademik Kütüphanede düzenlenen seminere, Azerbaycan Büyükelçisi Raşad Mamadov, Japonya Büyükelçisi Ichiro Kavabata ve Kazak milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Kıdırali, etkinliği geçen yıl başlattıklarını belirterek "İlk seminerimiz Tatar aydını 'Abduraşit İbrahim ve Japonya’daki Müslümanlar' konuluydu. İkinci seminerimizi Alaş’a adadık." dedi.

Seminerde Alaş Orda hükümetinin milli ordusunun (1917-1920) tarihi tartışıldı, tarihçi Berik Abdugaliulı’nın Alaş Orda’nın Askeri Yapısı isimli kitabının tanıtımı yapıldı.

Kıdırali, seminer kapsamında halklar arasında eğitim ve bilim alanlarındaki iş birliğinin pekişmesine sağladığı katkılardan dolayı Büyükelçi Kavabata’ya şeref belgesi, Türk tarihi araştırmalarına yaptığı katkılarından ötürü de Abdugaliulı'ya teşekkür belgesi takdim etti. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş