Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:50, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
12:14, 09 Şubat 2018 Cuma

  • Paylaş
Türkmenistan - Çin arasında ilişkiler gelişiyor
Türkmenistan - Çin arasında ilişkiler gelişiyor

2017'de Türkmenistan ve Çin’in ticaret cirosu 10 milyar doları geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan'ın Çin Büyükelçisi Çinar Rüstemova 8 Şubatta Pekin'de düzenlediği basın toplantısında iki ülke arasındaki işbirliğinin geleceği değerlendirdi.

Büyükelçi geçen sene iki ülke arasında üst düzey temaslarda bulunulduğunu belirterek, "Türkmenistan ve Çin ticaret ve ekonomi alanında aktif olarak işbirliğini geliştirmeye devam ediyor. Bu anlamda 2017 yılının Temmuz ayında Aşkabat’ta düzenlenen Çin ürünlerinin evrensel sergisini önemli bir başarı olarak değerlendirmek mümkündür." dedi.

Ticaret alanında da Türkmenistan ile Çin arasındaki ilişkiler dinamik gelişme gösteriyor. 2017'de iki ülke arasındaki ticaret hacmi 10 milyar doları aştı. Bu işbirliğinin temel bileşeni, enerji sektörü, özellikle gaz endüstrisi olarak belirginleşti. İstatistik raporlarına göre, 2017'de Türkmenistan, Çin'e toplam 30 milyar metreküpten fazla gaz tedarik etti.İlgili Konular Türkmenistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş