Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:54, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
12:56, 13 Şubat 2018 Salı

  • Paylaş
İnsan Hakları Örgütü'nden Tacik gazeteci için çağrı
İnsan Hakları Örgütü'nden Tacik gazeteci için çağrı

HRW Tacikistan makamlarından gazeteci Khairullo Mirsaidov'u serbest bırakmasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası insan hakları örgütü Human Rights Watch (HRW) gözaltındaki gazeteci Khairullo Mirsaidov’un serbest bırakılması için Tacik yetkililere tekrar çağrıda bulundu.

HRW Orta Asya sorumlusu Steve Swerdlow kişisel Twitter hesabından "Kötü bir haber aldık. Khairullo Mirsaidov’un cezai davasının soruşturulması savcının talebi üzerine "tam ve objektif araştırma yapmak amacıyla" daha iki ay uzatıldı” diye paylaşımda bulundu.

Khairullo Mirsaidov 5 Aralık 2017'de gözaltına alınmıştı. Savcılık ona karşı 'zimmete para geçirmek, etnik kışkırtma yapmak, sahte belgeler üretmek ve makamlara yanıltıcı bilgiler sunmak' gibi suçlar yöneltmişti.

İnsan hakları aktivistlerine göre ise Tacik gazeteci Cumhurbaşkanına yetkililerin yolsuzluklarını araştırma teklifini içeren bir mektup yazdığı için tutuklandı.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş