Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:18, 19 Haziran 2018 Salı
10:31, 06 Mart 2018 Salı

  • Paylaş
İran Cumhurbaşkanı'ndan Türkmenistan’a ziyaret
İran Cumhurbaşkanı'ndan Türkmenistan’a ziyaret

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkmenistan'a giderek enerji sektöründe işbirliğinin yoğunlaştırılması konularında mevkidaşı Gurbanguli BerdiMuhammedov ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmen Dışişleri Bakanlığı basın servisi iki ülke yetkililerinin İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani'nin Türkmenistan'a yapacağı resmi ziyaret için hazırlıkları görüştüğünü haber verdi.

Habere göre, görüşmelerde taraflar iki ülke arasındaki ilişkilerin mevcut durumu, ticaret ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi yanı sıra enerji sektöründe işbirliğinin yoğunlaştırılması konularında görüş alışverişinde bulundular.

Toplantıda İranlı şirketler ve iş çevrelerinin Türkmenistan'da uygulanmakta olan birçok projeye katılması da gündeme geldi.

İran heyetine Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmadari’nin başkanlık ettiği belirtildi.

2017 yıl Aralık ayında İran tarafı, bu iki komşu ülke arasındaki gaz anlaşmazlığını çözmek için uluslararası tahkim mahkemesine başvurmayı planladığını belirtmişti. Aşkabat hükümeti de İran’ın gaz borcunu ödeme konusunun uluslararası tahkim karar verilmesine destek vermişti.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş