Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:19, 19 Haziran 2018 Salı
10:59, 08 Mart 2018 Perşembe

  • Paylaş
BM de Özbekistan'daki Afganistan toplantısında olacak
BM de Özbekistan'daki Afganistan toplantısında olacak

26-27 Mart tarihlerinde Özbekistan'da yapılacak olan Afganistan konulu konferansa ABD'nin ardından BM'de heyet göndereceğini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da düzenlenecek 'Afganistan' konulu konferansa BM Genel Sekreterinin de katılması bekleniyor

Başkent Taşkent'te 26-27 Mart tarihlerinde yapılacak uluslararası konferansa BM Genel Sekreteri Antoniou Guterrice, Birleşmiş Milletler Afganistan Özel Temsilcisi Tadamiti Yamamoto ve Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanı Federica Mogherini'nin katılması bekleniyor.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıya Çin, Rusya, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Türkiye, Hindistan, İran, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışişleri bakanları da davet edildi.

Konferans katılımcılarının Afgan hükümeti ve Taliban hareketi arasında herhangi bir şart olmaksızın doğrudan müzakerelere başlamanın gerekliliğine ilişkin bölgesel ve küresel görüşlerini açıklamaları bekleniyor.

ABD Başkanı Trump Özbekistan liderine mektup yollayarak bu ay sonunda gerçekleşecek Afganistan toplantısına heyet göndereceğini söylemişti.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş