Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:39, 20 Nisan 2018 Cuma
10:05, 03 Nisan 2018 Salı

  • Paylaş
İnsan Hakları İzleme Örgütü Özbekistan'da
İnsan Hakları İzleme Örgütü Özbekistan'da

Kerimov döneminde ülkedeki faaliyetleri durdurulan İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yeniden Özbekistan'da aktif olması için çalışmalar başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan İçişleri Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Bürosunda İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Orta Asya Direktörü Steve Swerdlow ve bu örgütün Kazakistan'daki danışmanı Viktoriya Kim’in katılımıyla bir toplantı yapıldı.

Görüşmede Özbekistan'da yeni yönetim tarafından başlatılan siyasi, sosyal ve ekonomik reformların gidişatı üzerinde duruldu.  Özbek halkın refahını ve barışı sağlamayı, vatandaşların hak ve özgürlüklerinin tam ve etkili bir şekilde korunmasını amaçlayan bu reformların güvenlik birimlerinin çalışmalarında da kendini göstermeye başladı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Orta Asya Direktörü Steve Swerdlow sıcak ve samimi karşılama için Özbek yetkililere minnettarlığını dile getirdi. Swerdlow, Özbekistan'daki insan hakları ve özgürlüklerin korunması alanındaki temel gelişmelerin altını çizdi ve bunun uluslararası toplum tarafından kabul edildiğini kaydetti.

HRW örgütü eski lider İslam Kerimov döneminde Özbekistan’daki faaliyetlerini durdurmaya zorlanarak, çalışanları sınır dışı edilmişti.İlgili Konular Özbekistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş