Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:55, 20 Nisan 2018 Cuma
09:24, 11 Nisan 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Tacikistan, Türkiye'den muhalefetin liderinin iadesini istedi
Tacikistan, Türkiye'den muhalefetin liderinin iadesini istedi

Türkiye'de tutuklu bulunan Tacikistan'ın muhalif ve yasaklı grubu Grup 24 üyesi iki kişi için iade istenildiği bildirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan yetkilileri Türkiye'den Grup 24 adlı muhalif hareketin liderleri olan Sukhrob Zafar ve Nasim Sharipov'un iade edilmesini istedi.

Ozodi Radyosunun haberine göre, her iki muhalif isim de emniyet güçleri tarafından 19 Mart'ta İstanbul'da ikamet ettikleri yerde gözaltına alınmışlardı.

Tacikistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Umarjon İmomali, Türk makamlarıyla Grup 24'e üyesi iki aktivistinin iadesi konusunda müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Umarjon İmomali Grup 24 lideri Sukhrob Zafar (Turaev) ve üyesi Nasim Sharipov için 'arama listesinde idiler, bu yüzden Tacikistan onların ülkelerine iadesi için talepte bulundu.' dedi. Ancak iade talebinin ne zaman verildiğini belirtmedi.

Türkiye Anayasa Mahkemesi'nin Grup 24'ün iki eylemcisinin iadesini üç ay boyunca askıya aldığı belirtildi.

Bu grubun kurucu lideri Umarali Kuvatov 5 Mart 2015 yılında İstanbul’da silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.İlgili Konular tacikistan Grup 24
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş