Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


20:12, 21 Nisan 2018 Cumartesi
18:31, 12 Nisan 2018 Perşembe

  • Paylaş
Özbekistan ve Kırgızistan sınır ihlallerinde silahlı müdahale kaldırılacak
Özbekistan ve Kırgızistan sınır ihlallerinde silahlı müdahale kaldırılacak

Özbekistan ve Kırgızistan hükümetleri sınır ihlal eden sivillere silahlı müdahaleyi yasaklama konusunda anlaştı

Özbekistan ve Kırgızistan hükümet temsilcileri bir araya gelerek sınır ihlalleri sırasında sivillere silahla müdahale etmenin yasaklanması üzerinde anlaştı.

İki ülkenin sınır görevlilerinden oluşan heyet 9 Nisan'da Nemengan bölgesinde bir araya gelmişti.

7 Nisan'da Özbekistan askerleri, Kırgızistan’ın Celal-Abad bölgesi, Aksı ilçesine ait Mamay yerleşim biriminde 1984 doğumlu Kırgız vatandaşına karşı silah kullandı. Kırgızistan Devlet Sınır Hizmeti’nden yapılan açıklamada, Kırgız vatandaşının kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. Arta gerilim sonrasında Kırgız-Özbek sınırında yaşanan olay sonucu Özbekistan Büyükelçisi Kamil Raşidov, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Anlaşma sonucunda Orta Asya'da sıkça yaşanan sınır ihlallerinin ölümle bitmesi durumunun önüne geçilmek isteniyor. Edinilen bilgilere göre ayrıca olayın iç yüzünü anlamak için ortak bir soruşturma ekibi oluşturulacağı öğrenildi. Özbek tarafı daha önce Kırgız vatandaşının sınırı yasa dışı ihlal ettiğini belirtmişti.

İki ülke son dönemde sınır problemlerini çözüme kavuşturmak için harekete geçmişti. Özellikle Özbekistan'da göreve gelen Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev'in girişimleri sonucunda iki ülke arasında kapalı tutulan birçok sınır kapısı yeniden hizmeye açılmıştı.

Kaynak: QHAİlgili Konular Özbekistan kırgızistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş