Tacikistan farz ile sünneti karıştırdı | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:52, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 15:51, 05 Haziran 2018 Salı

  • Paylaş
Tacikistan farz ile sünneti karıştırdı
Tacikistan farz ile sünneti karıştırdı

Tacikistan’da Hacca gitmek isteyenler farz ibadetten vazgeçirilerek paralarını ülke içinde hayır işlerine harcamaları için yönlendiriliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan hükümeti Hac mevsimi arifesinde bu ibadeti yerine getirmek isteyenlerin Hac farzından vazgeçmeleri ve paralarını ülke içinde hayır işlerine kullanma kampanyası başlatıldı.

Tacik televizyonu ve resmi medyası, Hacı adaylarının Hacca gitmekten vazgeçerek paralarını sosyal tesislerin inşası veya tamirine kullandıkları hakkında bir dizi makale ve programlar yayınlıyor.

Bilinçli yönlendirme için yapılan programda Hamadoniy ilçesi sakini Rahmonali Şerifov’un Hacc'a gitmek yerine bir spor sahası kurmaya karar verdiği anlatılıyor. Panj ilçesinde ise Hacı adaylarının bu ibadet için topladıkları paraları yaşadıkları şehirde yol, tıp merkezleri ve okullara sınıf yapmak için harcadıklarına dair haberler düzenleniyor.

Tacikistan Dini İdaresi sözcüsü Afşin Muqim Ozodlik radyosu Tacik Hizmetine verdiği demeçte, bunun gibi hayır işlerinin insanların kendi istekleri ile yaptıkları zorlama olmadığını söyledi.

Tacikistan'da, Hac ile birlikte diğer İslami organizasyonlar da yeniden düzenleniyor. Bazı ilçeler yöneticileri toplu iftar programları düzenlemek yerine çocuk, özürlülere yardım ve yaşlıların evlerine yiyecek dağıtma tavsiyesinde bulunuyor.

Tacikistan'daki din özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar, ABD Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere uluslararası örgütler ve yabancı devletler tarafından mutemediyen eleştiriliyor.

 

 İlgili Konular tacikistan hac 2018
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş