Çin Orta Asya’ya yük tren seferlerini artıracak | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:53, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 13:34, 06 Haziran 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Çin Orta Asya’ya yük tren seferlerini artıracak
Çin Orta Asya’ya yük tren seferlerini artıracak

Çin'den Orta Asya ülkelerine tek kuşak tek yol proje kapsamında başlatılan demir yolu taşımacılığı sefer sayısının önümüzdeki günlerde arttırılacağı bildirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin devlet TV kanalı CCTV, Çin'den beş Orta Asya devletine direkt yük taşıyan tren seferinin başlatıldığını bildirdi.

İlk yük treni, 29 Mart tarihinde Çin’in merkez bölgesi olan Henan ilinden 5 Orta Asya ülkesi yönünde hareket etti. Bu yük treni haftada bir kez sefer yapacak ve Kazakistan sınırından geçerek Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan’a gidecek.

Bu demiryolu hattı "Tek kuşak - tek yol" projesinin bir parçası olarak hizmete girdi. Seferlerine başlanan demiryolu hizmetinde Orta Asya ülkelerine mekanik cihaz, kauçuk ürün, yanmaz malzeme ihracatı ve tren çeşitli hammadde ithalat yapılacak.

50 vagonlu yük treninde senede 150-200 bin tona yük taşınacağı bildirildi. İleriki dönemlerde sefer sayılarının artırılması bekleniyor. Tren vagonlarının dolu olarak ileri gitmesi ve geri dönmesi planlanmaktadır.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş