Orta Asya için ortak vize teklifi | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:51, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 14:02, 06 Haziran 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Orta Asya için ortak vize teklifi
Orta Asya için ortak vize teklifi

Özbek liderin kızı ve Kazakistan meclisi uluslararası ilişkiler, savunma ve güvenlik komitesi başkanı görevini sürdüren Dariga Nazarbayev Orta Asya için ortak vize oluşturmayı önerdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan meclis milletvekilleri ile 4 Haziran tarihinde görüşen Kazakistan Devlet başkanın büyük kızı Dariga Nazarbayeva Orta Asya'da Avrupa ülkeleri arasında uygulanan Schengen tipi vize sistemini oluşturma teklifini önerdi. 

Kazakistan meclisi uluslararası ilişkiler, savunma ve güvenlik komitesi başkanı görevini sürdüren Dariga Nazarbayeva, Orta Asya'da vizesiz ve sınırları açık bölgelerin oluşturulmasının turizmin gelişmesinde önemli rol oynayacağını belirtti.

Dariga Nazarbayeva yaptığı açıklamada, "Biz kardeş halklar olarak birbirimizi iyi tanımamız ve güven ortamını oluşturmamız için turizm potansiyelini geliştirmemiz çok önemlidir. Biz Kazakistan ve Özbekistan'da turizmi geliştirmek, yakın ve uzak devletlerden turist akımını artırmak hakkında konuştuk. Bölgeye gelen turistler aynı zamanda Orta Asyanın tüm devletlerindeki önemli yerleri görmek istiyorlar. Bu nedenden onlar için tek bir vize uygulamasını yola koymamız lazım” dedi.

Dariga Nazarbayeva, önerdiği vizenin "Asya Shengeni" veya "Silk-visa" olarak adlandırılabileceğini ifade etti. Özbek milletvekillerinin bu öneriye nasıl tepki gösterdiğine dair bir açıklamaya henüz yapılmadı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş