Rusya eski SSCB ülkelerinin alfabesini kabullendi | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:50, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 13:56, 07 Haziran 2018 Perşembe

  • Paylaş
Rusya eski SSCB ülkelerinin alfabesini kabullendi
Rusya eski SSCB ülkelerinin alfabesini kabullendi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, eski SSCB ülkelerinin alfabe seçme hakkını kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigory Karasin kendi kültürlerinin gelişmesinin diğer ülkelerdeki alfabe seçimini etkilemediğini ve bunun bütün devletlerin egemenlik hakkı olduğunu söyledi.

Interfax ajansı haberine göre, 6 Haziran Çarşamba günü yapılan Devlet Duması oturumunda milletvekillerinden biri Karasin'den eski Sovyetler Birliği ülkelerinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişi konusunda açıklama istedi. Milletvekili, Türkmenistan'ın eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Kiril alfabesini terk ederek Latin alfabesine geçen ilk ülke olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada, "Rusya Federasyonu olarak kendi değerlerimizi, kültürümüzü, edebiyatımızı yayma faaliyetlerimizi geliştiriyoruz. Ancak bu, hiçbir şekilde, bir alfabenin kullanılması dahil olmak üzere baikalara her hangi bir konuyu dikte etme teşebbüsü olarak algılanmamalıdır ”dedi.

26 Ekim 2017'de Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak yazı dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişi konusunda bir kararname imzalamıştı. Nazarbayev bu geçiş sürecini Nisan ayında yayınladığı “Geleceğe bakış: kamu bilincinin modernleşmesi” makalesinde de geniş biçimde gündeme getirmişti. Kazakistan’da bu reformun 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş