HIV testini geçemeyen Tacikistan'a giremeyecek | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:49, 19 Haziran 2018 Salı
10:48, 08 Haziran 2018 Cuma

  • Paylaş
HIV testini geçemeyen Tacikistan'a giremeyecek
HIV testini geçemeyen Tacikistan'a giremeyecek

Tacikistan'da iki bakanlık göçmenlere ülkeye girişinde HIV ve tüberküloz testleri yapılmasını önerdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Sağlık ve Sosyal Yardım ve Çalışma Bakanlıkları havaalanları, tren istasyonları ve sınır kapılarında tıbbı muayene merkezleri açılmasını teklif etti.

Konu ile ilgili açıklamayı Çalışma Bakanlığı Uluslararası İlişkiler ve İletişim kurumu başkanı Usmonali Latifi Ozodi radyosuna yaptı.

Bakan açıklamasında, "Bakanlıklarımız ülkemize gelen göçmenlerin uygun bir tıbbi muayeneden geçmesi gerektiğini düşünüyorlar. Bu işçi göçmenlerden kaynaklı HIV ve tüberküloz da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıkların yayılmasını durdurmanın tek yoludur "dedi. Latifi yapılacak tıbbi muayenenin ücretsiz olacağını da sözlerine ekledi.

Son 18 yıl içinde Tacikistan'da HIV virüslü insan sayısı arttı. Tacikistan Sağlık Bakanlığı'ndan verilen rakamlara göre, şu anda ülkede 7 bin 709 kişi HIV hastası var. Göçmenler bu hasta sayısının yüzde 14,9'unu oluşturuyor. Bunlar arasında HIV pozitif durumu erkeklerde yüzde 87 ve kadınlarda yüzde 13'ü oluşturuyor. Hastaların çoğu 30-39 yaş grubunda.

 İlgili Konular tacikistan HIV virüsü
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş