Şantajcı muhaliflere ceza indirimi | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:50, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 16:10, 11 Haziran 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Şantajcı muhaliflere ceza indirimi
Şantajcı muhaliflere ceza indirimi

Kırgızistan Yüksek Mahkemesi hükümete şantaj için ses kayıtlarını internetten yayınlayan üç muhalifin cezasında indirim yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'ın Yüksek Mahkemesi iktidarı zorla ele geçirme suçundan ceza alan üç muhalif siyasetçinin hapis cezasında indirim yaptı.

7 Haziran tarihinde yayınlanan kararda Bektur Asanov ve Kubanichbek Kadirov’un 12 yıl olan hapis cezaları 8 yıla, Ernest Karibekov’un 20 yıllık cezasının ise 6 yıla indirildiği bildirildi.

Bahsi geçen üç muhalefet liderinin internette iktidarı zorla ele geçirme konuşmalarının kaydedildiği kasetlerin yayınlanmasının ardından 2016 yılının Mart ayında tutuklanmışlardı. Kırgız istihbaratı ses kayıtlarının Bektur Asanov, Kubanichbek Kadirov ve Ernest Karybekov'a ait olduğunu iddia etmişti.

Bektur Asanov tutuklanmadan önce bu ses kayıtlarının muhaleflerce hükümete şantaj yapmak için internette yüklenerek paylaşıldığını itiraf etmişti.

Şubat 2018'de Bişkek Şehir Mahkemesi üç muhalife çeşitli sürelerde hapis cezası vermişti.

 İlgili Konular kırgızistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş