İşte Irak hükümetini kuran Erbil Anlaşması | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:17, 25 Haziran 2018 Pazartesi
11:57, 03 Mayıs 2012 Perşembe

  • Paylaş
İşte Irak hükümetini kuran Erbil Anlaşması
İşte Irak hükümetini kuran Erbil Anlaşması

Dünya Bülteni 2010 seçimleri sonrası Erbil’de toplanan grupların yeni Irak hükümeti kurabilmek için aralarında vardığı anlaşmanın belgesini yayınlıyor

Tahir Akdeniz/ Dünya Bülteni- Haber Merkezi

Irak'ta 2010 seçimleri sonrasında hükümet kurma çalışmaları uzayınca ülkedeki gruplar Erbil'de bir araya gelerek bir anlaşma imzalamış ve hükümeti kurmuşlardı.

2010 seçimleri sonrası hükümet kurma çalışmaları bir yıl devam etmişti. Iraklı siyasi ittifaklar bu sürenin sonunda Erbil'de toplanarak bir anlaşma ile yeni hükümeti kurmuşlardı. Şii Ulusal İttifak, el Irakiyye Listesi ve Kürdistan İttifakı'nın Erbil'de gerçekleştirdikleri toplantıda Irak'taki pek çok dosyayı ele almıştı.

Ele alınan dosyalar arasında Yüksek Politikalar Ulusal Konseyi'nin kurulması, Başbakanlığın iç işleyiş düzeninde ve parlamentonun işleyişinde reformlara gidilmesi, yürütme erkinin çalışma düzenin yeniden ele alınması gibi konular yer almıştı.

Yine Erbil'de Baasçılara ilişkin dosyayı takip eden adalet ve hesap verebilirlik komisyonu, yargı reformu dosyası, ulusal dengelerin devlette adil temsili, güvenlik dosyası ve Kürdistan bölgesine ilişkin meseleler gündeme geldi.

Yaşanan hararetli tartışmalar sonucu üç ittifak anlaşmaya varmış, anlaşmayı Kürdistan İttifakı ve KRG'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Nuri Şavirs, Ulusal İttifak'ı temsilen Dava Partisi liderlerinden Hasan el Suneyd, el Irakiyye listesi'ni temsilen Selman el Cumeyli imzalamıştı.

İmzalanan anlaşmanın 9 maddesi şu şekildeYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
belgeye ulaşamıyoruz
murtaza
belge linki kırık, dosyayı indiremedik, ingilenirseniz seviniriz..
03/05/2012, 12:57