Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:59, 22 Haziran 2018 Cuma
17:07, 20 Mart 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Libya Başbakanı Serrac İtalya'da
Libya Başbakanı Serrac İtalya'da

Libya Başbakanı Serrac, İtalya Başbakanı Gentiloni ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ile başkent Roma'da bir araya geldi.

Başbakanlıkta gerçekleşen görüşmeye ilişkin resmi açıklama yapılmazken, basında çıkan haberlere göre, İtalya Başbakanı Gentiloni ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Serrac düzensiz göç konusunu ele aldı.

İtalyan Corriere della Sera gazetesindeki habere göre, Libya'dan İtalya'ya düzensiz göç bu yıl, önceki yıllara göre "rekor seviyelere" ulaştı. Haberde, yılın ilk 3 ayında 16 bin 206 kişinin ülkeye yasa dışı girdiği belirtildi.

Gentiloni ile Serrac'ın geçen 2 Şubat’ta Roma'da göçmen akışını önlemeye yönelik imzaladığı anlaşmanın uygulanabilmesi için Serrac'ın maddi ve lojistik ihtiyaçlar listesi sunduğu ve bugünkü görüşmenin temelinde de bu konunun yer aldığı ifade edildi.

Ayrıca haberde, Trablus yönetiminin kaçak göçmen akışını kontrol altına alabilmek için İtalya'dan 10 arama kurtarma, 10 kontrol gemisi, 24 devriye botu, 30 arazi taşıtının yanı sıra 4 helikopter ile 30 uydu telefonu istediği, Brüksel'in Libya'ya destek maksatlı ayırdığı 200 milyon avro kredinin ise bu liste için yeterli olmayacağı yazıldı.

Bu arada, Gentiloni ve Serrac, Başbakanlıktaki görüşmelerinin ardından İtalya İçişleri Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa ve Afrika ülkelerin içişleri bakanlarının katıldığı temas grubu toplantısına iştirak etti.

 İlgili Konular İtalya libya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş